Pytania w naborze na Budowę instalacji do produkcji pelletu – po spotkaniu informacyjnym
- Czy w ramach konkursu dofinansowanie można uzyskać jedynie na produkcję pelletu czy brykietu z biomasy również? Jak jest zdefiniowany pellet w programie?
W ramach konkursu dofinansowana może zostać jedynie produkcja pelletu. Pellet wytwarzany w dofinansowanej instalacji powinien spełniać kryteria jakościowe określone w normie PN-EN ISO 17225-2:2014-07 lub PN-EN 14961.
- Jeżeli pellet ma być przekazywany w całości gospodarstwom ubogim energetycznie, to z czego finansowana będzie działalność produkcyjna?
To zależy od decyzji wnioskodawcy i od tego na jaki wariant realizacji inwestycji się zdecyduje. W wariancie II dopuszczona jest sprzedaż części produkcji pelletu, która pozwoli na sfinansowanie działalności produkcyjnej. W wariancie I nie ma takiej możliwości, ale należy zauważyć, iż przekazanie pelletu gospodarstwom ubogim energetycznie ma zastąpić dodatek energetyczny przekazywany tym gospodarstwom przez GOPSy. Realizacja projektu pozwoli więc na wygenerowanie pewnych oszczędności w gminach w wysokości równej dotychczasowym wydatkom gminy na darmowe dostawy paliwa/dopłaty do zakupu paliwa w gospodarstwach ubogich energetycznie.
- Czy odbiorcami pelletu mogą być gospodarstwa domowe zamieszkujące w budynkach komunalnych/socjalnych. Dotychczas budynki opalane są indywidualnymi piecami węglowymi (odrębnie dla każdego mieszkania), ale w trakcie realizacji jest projekt, w ramach którego piece zostaną zlikwidowane i zamontowane zostanie jedno źródło lokalne (piec na pellet)
Tak. Jedyny warunek, który powinien być spełniony to, że odbiorcami takiego pelletu powinny być gospodarstwa ubogie energetycznie.
- Dlaczego z programu został wykluczony pellet importowany? W Polsce nie ma wystarczających zasobów pelletu, by (szczególnie na początku działalności) zagwarantować stałe dostawy surowca.
Celem programu jest stymulowanie lokalnej produkcji pelletu na potrzeby osób ubogich energetycznie. Lokalna produkcja pelletu jest bardziej przyjazna dla środowiska (wyższe emisje CO2 związane z transportem biomasy) oraz pozwala na poprawę bezpieczeństwa energetycznego gmin.
- Na jakiej zasadzie ma zostać dostarczana biomasa? Czy jednostka terytorialna ma kupować biomasę od rolników?
Nie regulujemy sposobu pozyskiwania biomasy. Jest to zależne od możliwości lokalnych źródeł biomasy i możliwości wnioskodawcy.
- Czy zatrudnienie pracowników do obsługi instalacji do produkcji pelletu może być finansowane?
Możliwe jest dofinansowanie kosztów zarządzania projektem (koszty zatrudnienia personelu), natomiast koszty operacyjne po zakończeniu realizacji projektu są po stronie beneficjenta.
- Czy produkowany pellet będzie musiał spełniać wymagania normy EN ISO 17225-2, odpowiednią klasę jakości? Czy będzie to musiało być w jakiś sposób potwierdzone - certyfikat ENplus/ DINplus bądź badania? Jeśli tak, to z jaką częstotliwością? Czy uzyskanie certyfikatu ENplus/ DINplus będzie kosztem kwalifikowanym?
Pellet wytwarzany w dofinansowanej instalacji powinien spełniać kryteria jakościowe określone w normie PN-EN ISO 17225-2:2014-07 lub PN-EN 14961. Do celów rozliczenia realizacji projektu niezbędne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego spełnienie norm jakości pelletu. Uzyskanie certyfikatu jest kosztem kwalifikowalnym w Programie.
- Wynik badania jakości pelletu wskazuje tylko potwierdzenie parametrów danej próbki - jednak certyfikat jakości zapewnia, że producent w ramach Zakładowej Kontroli Produkcji zapewnia powtarzalność tych parametrów. Brakuje tutaj zatem twardych kryteriów czy potrzebny jest certyfikat ENplus/ DINplus czy wystarczy jedno badanie ? Niektórzy producenci robią badanie jeden raz i posługują się tym raportem przez wiele miesięcy, lat - nie jest to tożsame ze spełnieniem wymagań dla każdej produkowanej partii.
W celu wypełnienia wymagań konkursu na zakończenie realizacji projektu, celem potwierdzenia, że pellet spełnia standardy jakości, wymagane będzie przedstawienie certyfikatu. Następnie standardy te będą musiały być utrzymane przez cały okres trwałości projektu, dlatego też jednokrotne badanie jakości produkowanego pelletu nie będzie wystarczające, a wymagania jakości będą musiały być spełnione dla każdej partii.
- Badania potwierdzające spełnienie wymagań normy EN ISO 17225-2 w pełnym zakresie parametrów kosztuje około 2500,00 PLN w laboratorium akredytowanym, zatem nie jest to mały koszt. Certyfikacja producenta kosztuje około 7500,00 PLN. Rozumiem jednak że jest to koszt kwalifikowany.
TAK
- Czy w ramach oceny koncepcji projektowej można będzie uzupełnić pełnomocnictwo osoby podpisującej? Chodzi o to, że koncepcja projektowa została złożona, ale w trakcie jej składania nie dołączone zostało stosowne pełnomocnictwo.
Tak, na etapie oceny koncepcji projektowej wnioskodawca zostanie jednokrotnie wezwany do uzupełnień na wniosek eksperta oceniającego projekt - jeśli taka konieczność zostanie stwierdzona. Autokorekta wniosku nie jest możliwa.
- Co w wypadku gdy JST nie mają wystarczających źródeł pozyskiwania biomasy dla produkcji pelletu?
Możliwe jest pozyskiwanie biomasy z gmin sąsiadujących lub z parku narodowego, krajobrazowego w przypadku wniosków partnerskich z tymi podmiotami.