Rusza Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0. Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia w zakresie efektywności energetycznej i adaptacji do zmian klimatu!
15.11.2024
W nowej edycji, Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 został rozszerzony o działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych. Program jest finansowany z FEnIKS 2021-2027, a jego aktualny budżet to 172 mln zł.
Najważniejsze informacje:
- Oprócz efektywności energetycznej, OZE oraz dostępnych źródeł wsparcia, nowa edycja Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0. obejmuje także działania związane z adaptacją do zmian klimatu, w tym zarządzaniem ryzykiem klęsk żywiołowych.
- Z nieodpłatnych porad oraz konsultacji mogą skorzystać zarówno gminy, przedsiębiorstwa, sektor mieszkaniowy (spółdzielnie, wspólnoty, deweloperzy), jak też mieszkańcy oraz mieszkanki.
- Projekt jest realizowany w całym kraju w oparciu o sieć profesjonalnych doradców.
- Partnerami projektu jest 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Chcemy, aby pomoc była łatwo dostępna, dlatego zwiększyliśmy liczbę doradców w regionach - z 98 do 102 etatów.
Projekt Doradztwa Energetycznego działa w oparciu o ogólnopolską sieć profesjonalnych doradców energetycznych, którzy udzielają nieodpłatnej pomocy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Ponadto, oferta tegorocznej edycji została rozszerzona o takie tematy jak:
- woda na terenach zurbanizowanych (systemy zaopatrzenia w wodę, zbiorniki retencyjne, wody opadowe, racjonalne gospodarowanie wodą);
- nadzwyczajne zagrożenia środowiska (powodzie, osuwiska);
- gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarka odpadami.
W ramach projektu prowadzone są również szkolenia (np. energetyków gminnych), konferencje i ogólnodostępne webinaria (np. w zakresie dofinansowań z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd, dobrych praktyk i zagrożeń przy budowie budynków lub termomodernizacji, budowania społeczności energetycznych, oszczędzania energii, retencji i wykorzystania wód opadowych, wykorzystania OZE i magazynów energii).
W ramach poprzedniej edycji Projektu Doradztwa Energetycznego udzielono 363 tys. konsultacji i porad, w wyniku których wsparcie doradcze uzyskało ponad 5 tys. inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Ponadto, utworzona została internetowa platforma wymiany doświadczeń. Przeszkoliliśmy 2 360 kandydatów na energetyka gminnego.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Projektu Doradztwa Energetycznego.