W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Storytelling cz.4 - Klimat to nie temat do żartów!

12.12.2023

Grafika utrzymana w klimacie komiksowym. Po lewej stronie dwie kobiety. Jedna opowiadająca słaby żart o klimacie. Druga wyrażająca niezadowolenie z jego wysłuchania. Po prawej stronie, ta sama niezadowolona kobieta, komentująca usłyszany żart, podnosząca że klimat to nie powód do żartów.

Inspiracją do napisania tej historii stał się znaleziony w internacie żart:

„Klimat to coś stałego, co nie wiadomo kiedy się zmienia."

Dla jednych okaże się on śmieszny, dla innych nie. Jednak głębia jego przytoczenia znajduje się zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w pytaniach:

Czy klimat to dobry temat do żartów?

Czy my, ludzie, niszcząc to, co w przyrodzie najcenniejsze, nie tworzymy przypadkiem czegoś w rodzaju słabego żartu?!

Na to pytanie odpowiedziała nam pani Beata, przedstawicielka jednego z beneficjentów Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

„Sytuacja klimatyczna nie jest absolutnie tematem do jakichkolwiek żartów. Jest realnym problemem i zagrożeniem dzisiejszego świata.”

Po chwili dodała:

„Zmiany klimatyczne są powszechne. Do tego poglądu nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Dlatego tak ważne dzisiaj są działania w mikro skali, które przekładają się bezpośrednio na efekt makro.”

Odpowiedzi pani Beaty nie dziwią.

Coraz powszechniejszy staje się pogląd, że działania w obszarze mikroklimatu, mają olbrzymi wpływ na makroklimat. Możemy to dobitnie zauważyć na przykładzie szeregu realizowanych w miastach projektów, w ramach tak zwanej zielono-niebieskiej infrastruktury.

Ich głównym zadaniem jest adaptacja przestrzeni miejskich do postępujących zmian klimatycznych. Podejmowane działania typu:

  • odbetonowanie przestrzeni miejskich;
  • wprowadzanie dużej ilości nowych roślin;
  • zwiększanie powierzchni retencyjnych czyli przepuszczalnych i zatrzymujących wodę);
  • skuteczniejsze gospodarowanie i magazynowanie wody deszczowej;
  • tworzenie ogrodów deszczowych;
  • itp.,

poprawiają jakość powietrza w miastach, obniżają jego temperaturę, zwiększają uwilgotnienie i bioróżnorodność.

W celu szczegółowego zapoznania się z omawiana tematyka, zachęcamy do odwiedzin naszej strony.

https://www.gov.pl/web/klimat/projekty-klimatyczne

W kolejnej części naszych historii storytellingowych pozostaniemy w klimacie.

Przedstawimy jeden wybrany projekt, oczami osób, które zrealizowały projekt z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu oraz tych, którzy z niego skorzystali.

{"register":{"columns":[]}}