W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

01.03.2024

Jak chronimy populację języczki syberyjskiej w Polsce

Ochrona czynna polskiej populacji języczki syberyjskiej

Na początku marca przypada Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2013 roku po to, aby uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Wyznaczona na 3 marca data wywodzi się z dnia podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem w 1973 r.

Ludność całego świata zaspokaja różnorodne potrzeby, w dużej mierze polegając na zasobach pochodzących z dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej – od żywności poprzez paliwo, leki, mieszkania i odzież. Konieczna jest czujność i współpraca, aby zapewnić rozwój ekosystemów oraz istnienie gatunków roślin i zwierząt dla przyszłych pokoleń. Jest to więc dzień, w którym warto podkreślić znaczenie dzikiej przyrody i prac ochronnych prowadzonych na całym świecie.

I dlatego dziś zwracamy uwagę na projekt Fundacji Przyroda i Człowiek pt. Ochrona czynna polskiej populacji języczki syberyjskiej, realizowany w Programie klimatycznym EOG.

W zachodniej i środkowej Europie języczka syberyjska Ligularia sibirica jest rośliną bardzo rzadką, znaną zaledwie z kilkunastu stanowisk. Jest to gatunek krytycznie zagrożony, objęty ścisłą ochroną prawną na terenie Polski. Występuje m.in. na torfowiskach niskich i przejściowych, potorfowiskowych łąkach, obrzeżach lasów i zarośli, a także prześwietlonych, mokrych lasach olszowych.

Celem projektu jest powstrzymanie zanikania języczki syberyjskiej Ligularia sibirica oraz jej wilgotnych siedlisk w pięciu polskich stanowiskach. Wśród zadań realizowanych w projekcie jest m.in.: utworzenie bazy danych na temat aktualnego stanu populacji i zagrożeń języczki syberyjskiej, przywracanie właściwych warunków siedliskowych, ochrona siedlisk poprzez uprawę ex situ oraz wsiedlanie do siedlisk naturalnych języczki syberyjskiej, prowadzenie monitoringu przyrodniczego gatunku, wymiana doświadczeń, prowadzenie kampanii promocyjno-edukacyjnej w celu aktywizacji społeczności lokalnych wokół problemu ochrony czynnej siedlisk zależnych od wody.

Zapraszamy do obejrzenia filmu pn. Ochrona języczki syberyjskiej w Dolinie Pilicy, opowiadającego o działaniach realizowanych w projekcie - link. Więcej informacji o przedsięwzięciu znajdziesz w wizytówce projektu dostępnej w Bazie projektów Programu klimatycznego EOG.

Zapraszamy!

Źródło zdjęcia: link

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

Wideo

{"register":{"columns":[]}}