W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Ireneusz Zyska na Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym „PowerPol”

22.02.2021

Transformacja energetyczna oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główny temat rozmów podczas 21. Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego „PowerPol”. W wydarzeniu, które odbyło się 22 lutego 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Wiceminister Ireneusz Zyska na Ogólnopolskim Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym „PowerPol”

W trakcie wystąpienia otwierającego konferencję wiceminister podkreślił, że transformacja energetyczna, która dzieje się już na naszych oczach, to ogromne wyzwanie pod względem technicznym i finansowym.

„Kluczową kwestią efektywnego przeprowadzenia transformacji energetycznej jest transparentność celów oraz konsekwentne działania zmierzające do realizacji wyznaczonych planów i strategii. Naszym celem jest budowa niskoemisyjnej gospodarki, co pozwoli na realizację celów polityki klimatyczno-energetycznej przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego, poprawi jakość powietrza i stanu środowiska oraz podniesie komfort jakości życia” - mówił.

Pełnomocnik rządu ds. OZE wskazał także, że wsparcie rozwoju nowych technologii w energetyce, to ogromna szansa na przebudowę całej gospodarki w kierunku bardziej „zielonym”. Nasz kraj inwestuje w najnowocześniejsze technologie, np. wodór.

„Można powiedzieć, że dla Polski wodór to nie tylko przyszłość, ale i teraźniejszość: jesteśmy obecnie trzecim największym producentem wodoru w Europie i piątym na świecie” – podkreślił Ireneusz Zyska.

O transformacji energetycznej

Jak podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska, Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest dokumentem z jasną wizją transformacji energetycznej, która jednocześnie daje możliwość programowania środków unijnych związanych z  rozwojem całego sektora.

„Pracując nad PEP2040 jako dokumentem strategicznym zależało nam, aby zabezpieczyć wszystkie grupy zawodowe i społeczne. Chcemy, aby transformacja energetyczna odbyła się w sposób sprawiedliwy i akceptowalny z zapewnieniem maksymalnego udziału polskich firm na rynku energetycznym. Będzie to także duży impuls dla rozwoju przemysłu, zaangażowania w innowacyjne projekty oraz wykorzystania krajowych przewag konkurencyjnych” – powiedział.

Wiceminister wskazał także, że w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne.

„Szczególną rolę odegra w tym procesie wdrożenie do polskiego systemu elektroenergetycznego morskiej energetyki wiatrowej i uruchomienie elektrowni jądrowej. Będą to dwa nowe, strategiczne obszary i gałęzie przemysłu” – dodał.

Rozwój OZE

Jak wskazali uczestnicy debaty „OZE w portfolio liderów” wodór zyskuje na popularności na całym świecie.

„Najważniejszym atutem wodoru jest to, że ma szerokie spektrum zastosowań, przez co może być odpowiedzią na problemy wielu branż – energetyki, gazownictwa, ciepłownictwa, przemysłu chemicznego oraz transportu.  Może on być paliwem, ale i substratem do wytwarzania paliw gazowych i ciekłych. Dzięki temu może łączyć różne sektory, podnosząc bezpieczeństwo dostaw energii i paliw oraz przyczyniając się do dekarbonizacji przemysłu” – powiedział wiceminister Zyska.

Pełnomocnik rządu ds. OZE przypomniał również, że Polska jest krajem o ogromnym potencjale naukowo-badawczym w dziedzinie technologii wodorowych i ogniw paliwowych.

„Mamy duże osiągnięcia w zakresie projektowania materiałów funkcjonalnych do produkcji ogniw paliwowych oraz magazynowania wodoru. Posiadamy także specjalistów w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących konstrukcji ogniw paliwowych. Dysponujemy istotnym potencjałem naukowym i technicznym, który zamierzamy wykorzystać, aby objąć przywództwo na rynku wodoru, bazując na własnych, niezależnych surowcowo innowacyjnych technologiach” – mówił.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}