W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Mikołaj Dorożała o działaniach ministerstwa w sprawie terenów cennych przyrodniczo

21.02.2024

- W styczniu nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Powstał też zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Oba są ze sobą w stałym kontakcie, więc współpraca Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Lasami Państwowymi układa się bardzo dobrze – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji prasowej która odbyła się 21 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Konferencja prasowa wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały na temat ochrony lasów cennych przyrodniczo.

Proces wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych musi być dobrze zaprojektowany i przeprowadzony szybko. Dlatego powołaliśmy zespół ds.  wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Chcemy chronić polskie lasy, prowadząc jednocześnie na ich trenach elementy zrównoważonej gospodarki.

Przez ten miesiąc wypracowaliśmy odpowiednie metody komunikacji, aby informacje spływały w sposób wyraźny, jasny i czytelny do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych i do nadleśnictw

– mówił na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Pierwszym zadaniem zespołu była kompleksowa analiza problemów zgłaszanych przez nadleśnictwa i ZUL(zakłady usług leśnych) w związku z poleceniem z 8 stycznia 2024, które dotyczyło wstrzymania lub ograniczenia pozyskania drewna na obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody i pełnienia funkcji społecznych. Obecnie w zespole zasiadają przedstawiciele Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz MKiŚ, jednak docelowo będą w nim przedstawiciele innych grup, które są kluczowymi interesariuszami procesu. W dzisiejszym, drugim spotkaniu uczestniczą przedstawiciele zakładu usług leśnych i przemysłu drzewnego.

W kampanii wyborczej mówiliśmy wyraźnie, że wsparcie dla polskiego sektora drzewnego jest dla nas niezwykle istotne. Wspólnie z DGLP pracujemy nad rozwiązaniem patologii, które miały miejsce w poprzednich latach w tym sektorze – powiedział wiceminister. - Byłem na Podkarpaciu, na Podlasiu, ostatnio na Dolnym Śląsku, gdzie bezpośrednio spotykałem się z przedstawicielami samorządów i zakładów usług leśnych. Wiem, że jesteśmy w przededniu kampanii samorządowej, i niektórzy działacze próbują coś ugrać w obecnej sytuacji, ale apelowałbym, aby nie dać się wciągnąć w niepotrzebne napięcia.

Jesteśmy po dwóch tygodniach intensywnych spotkań i konsultacji z przedstawicielami Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz ministerstwa. Dzięki otwartemu dialogowi udało się wypracować pierwsze rozwiązania.

Cały ten proces sprowadza się do tego, że chcemy chronić polskie lasy, ale chcemy też wprowadzać elementy zrównoważonej gospodarki

– mówił Dorożała.

Wczoraj zostały przekazane do DGLP wspólnie wypracowane wytyczne, które odpowiadają na dużą część problemów, które pojawiły się na poziomie nadleśnictw.

W drugiej połowie marca będzie miała miejsce ogólnopolska narada o lasach, na którą zaprosimy wszystkich interesariuszy procesu dbania o polskie lasy. Wszyscy będą mogli usiąść razem przy stole i wspólnie pracować na dużym forum, a później w zespołach, nad uwzględnieniem tych trzech kluczowych elementów: przyrodniczego, społecznego i gospodarczego.

21 lutego 2024 r. odbyło się również kolejne spotkanie zespołu ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i cennych społecznie.

Więcej informacji o zespole:

https://dziennikurzedowy.mos.gov.pl/dzienniki-urzedowe-z-2024-r/styczen-marzec/zarzadzenie/poz-11-zarzadzenie-ministra-klimatu-i-srodowiska-z-dnia-6-lutego-2024-r-w-sprawie-powolania-z/

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}