Wiceminister Zyska na III międzynarodowej konferencji PCHET
30.09.2020
Przygotowanie przedsiębiorstw oraz samorządów do współpracy na rzecz paliwa wodorowego w transporcie to główny temat konferencji Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology. W wydarzeniu on-line, które odbyło się 29 września 2020 r. udział wziął wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
Podczas otwarcia drugiego dnia konferencji wiceminister Zyska wskazał, że Polską energetykę czekają duże zmiany w sposobach produkcji energii elektrycznej. Coraz większą wagę przykładamy do racjonalnego i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych. Prowadzona przez Unię Europejską polityka klimatyczna zakłada m.in. zwiększenie wolumenu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii oraz rozwój transportu zero i niskoemisyjnego.
„Odpowiedzią na wyznaczone nam cele klimatyczne jest wodór, który jako nośnik energii znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Musimy wykorzystać ten potencjał w trosce o bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny sektor energii, który w dalszej perspektywie umożliwi szybszy rozwój wielu gałęzi polskiej gospodarki” – powiedział.
„Wodór będzie stopniowo stawał się jednym z kluczowych źródeł energii wykorzystywanych w Unii Europejskiej i w niedalekiej przyszłości również w Polsce. Wynika to nie tylko z kwestii ekologicznych, takich jak realizacja celów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ale też z różnego rodzaju możliwości wykorzystania tego paliwa nie tylko w energetyce, ale też w przemyśle, czy w transporcie” – dodał Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
Jak zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska, zwłaszcza w przejściowym okresie transformacji, nie należy zamykać się na żaden ze sposobów produkcji wodoru i stworzyć jak najlepsze warunki do dynamicznego rozwoju tego sektora.
„Rząd popiera kierunek przedstawiony przez Komisję Europejską w strategii wodorowej Unii Europejskiej. Rozwój gospodarki wodorowej stanowi nie tylko ważny komponent strategii UE dojścia do neutralności klimatycznej, ale w krótszym horyzoncie czasowym - istotną szansę w kontekście odbudowy gospodarczej w warunkach pandemii COVID-19. Uważamy jednak, że kluczowa powinna być kwestia obniżenia poziomu emisji CO2 z produkcji wodoru, a nie wybór jednej konkretnej technologii. Polska bada i wspiera rozwój metod otrzymywania i wykorzystywania wodoru, dających pozytywne skutki ekonomiczne i środowiskowe” – mówił.
Wiceminister zwrócił uwagę, że Polska aktywnie podąża drogą rozwoju gospodarki wodorowej. 7 lipca 2020 r. w Ministerstwie Klimatu został podpisany „List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”, którego sygnatariuszami zostały najważniejsze podmioty branży energetycznej i transportowej.
„To pierwszy krok do wypracowania i podpisania umowy sektorowej – czyli Polskiego porozumienia wodorowego, które określi listę długofalowych działań na rzecz rozwoju tej branży. Podmioty, które przystąpiły do tej inicjatywy przedstawią projekty, które zostaną włączone do ogólnopolskiego Planu inwestycji wodorowych” – podkreślił.