W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizytacja projektu pt. ”Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim”

30.11.2022

Zobacz jak środki z MF EOG pomogły zmienić Grodzisk Mazowiecki na bardziej zielony.

Zmiany_klimatu_-_MIASTA_w_Programie_Środowisko_Energia_i_Zmiany_Klimatu_MF_EOG

Dokładny opis projektu znajdziecie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/inwestycje-w-zakresie-zielono-niebieskiej-infrastruktury-w-grodzisku-mazowieckim

16 listopada 2022 roku odbyła się wizyta studyjna w Grodzisku Mazowieckim przedstawicieli MKiŚ oraz zaproszonych gości, między innymi z Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce oraz Operatorów Programów z Chorwacji, Łotwy, Estonii, Portugalii, Grecji, Słowenii i Bułgarii.

Gmina Grodzisk przedstawiona została jako godny do naśladowania przykład operatora programu realizującego projekt w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu współfinansowany ze środków MF EOG.

Jednym z głównych punktów wizyty było zaprezentowanie przez przedstawicieli gminy Placu Wolności, który uchodzi za jedną z wizytówek miasta. Ukończony w sierpniu 2022 roku remont placu, był jednym z najistotniejszych etapów prac w projekcie. W efekcie tych działań mieszkańcy otrzymali do dyspozycji całkowicie odmieniony skwer. Zaproszeni gość zgodnie stwierdzili, że jest to miejsce unikatowe a większość zastosowanych rozwiązań z powodzeniem można wykorzystać w projektach, które obecnie są realizowane w ich krajach. 

W ramach działań projektowych na nowo zaaranżowano zieloną przestrzeń miejską, rozbudowując ją o wszechobecne rabaty pełne kwiatów i różnorodnej roślinności. Nasadzono nowe drzewa a te, które już były na placu, wkomponowano w otoczenie w taki sposób, żeby stały się  naturalną ochroną przed słońcem. Umożliwiło to likwidację miejskich „wysp ciepła”. Dzięki temu osoby odwiedzające to miejsce zyskały możliwość odpoczynku i relaksu w otoczeniu przyrody.

Zapytani o opnie przechodnie, chwalili wszystkie zastosowane rozwiązania.

Wielokrotnie podczas wizyty studyjnej przedstawiciele gminy podkreślali jak istotnym działaniem w projekcie było zwiększenie retencji wód. Pani Katarzyna, będąca jednym z przedstawicieli urzędu miasta wyjaśniła szczegółowo co wchodziło w zakres tych prac a mianowicie:

  • wymiana nawierzchni na przepuszczalną, czego skutkiem jest zwiększenie powierzchni czynnej aż do 48%.
  • zamontowanie podziemnych zbiorników na wodę oraz utworzenie 4 niecek retencyjnych z ogrodami deszczowymi (są to zagłębienia terenu obsadzone roślinnością odporną na czasowe zalewanie). Cel tych działań to zbieranie wód opadowych z nawierzchni, do zbiorników podziemnych i w razie potrzeby późniejsze wykorzystanie nagromadzonej wody.

Postanowiliśmy skonfrontować nasze odczucia z przechadzającymi się po placu mieszkańcami. Zapytaliśmy się co według ich uznania jest najciekawsze / najbardziej atrakcyjne w tej inwestycji. Najczęściej komentujący zachwalali całe przedsięwzięcie, jednak część z nich wskazała na fontannę miejską (obiekt, który z racji pory roku i niesprzyjającej aury pogodowej był w okresie wizytacji wyłączony z użytku). Dowiedzieliśmy się jednak od realizatora, że jest to obiekt, który w okresach ciepłych cieszy się dużą popularnością i oprócz walorów estetycznych ma też zastosowanie praktyczne. Wpływa realnie na poprawę okolicznego mikroklimatu, polepszając jakość powietrza i jego uwilgotnienie.

Dzięki uprzejmości pracowników gminy, w galerii przedstawiliśmy Państwu zdjęcie jak opisywana fontanna wygląda w okresie letnim.

Zachęcamy Państwa do odwiedzin tego miejsca.


Najważniejsze informacje dotyczące projektu.

Finansowanie:

85% to środki z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.

Okres realizacji
od 23.11.2021 r. do 30.04.2024 r.

Całkowity koszt projektu:
6,3 mln zł

Dofinansowanie:
4,6 mln zł

 

Obraz zawierający tekst
Opis wygenerowany automatycznie

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}