W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

wodoGOZowanie w praktyce

Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu #GOZ

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy o dofinansowanie projektu wodoGOZowanie w praktyce – opracowanie kompleksowych rozwiązań odzysku wody i podnoszenie świadomości o kluczowej roli wody w procesie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Beneficjentem projektu jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

O przedsięwzięciu

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

Finansowany jest w 85% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 1,6 mln zł (około 373 tys. euro), a przyznane dofinansowanie to 1,3 mln zł (317 tys. euro).

Celem tej inicjatywy jest ochrona zasobów wodnych Polski poprzez opracowanie innowacyjnej metody odzysku wody ze ścieków i wód opadowych/roztopowych, która zostanie pilotażowo wdrożona w przedsiębiorstwie będącym partnerem projektu. Dzięki podjętym w projekcie działaniom poprzez transfer wiedzy i dobrych praktyk w zakresie cyrkularnego gospodarowania wodą zostanie stworzony Atlas dobrych praktyk zarządzania wodą w różnych obszarach działalności (gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa).

Beneficjentami projektu będą nie tylko przedsiębiorcy i specjaliści branży wod-kan oraz środowisko akademickie (studenci, doktoranci, naukowcy), ale również dorośli, młodzież i dzieci uczestniczące w warsztatach, konferencjach i kampaniach promujących cele i zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z GreenBack Sp. z o. o. oraz Fundacją Optimus, natomiast partnerem zagranicznym projektu jest Aquateam COWI AS.

Okres realizacji przedsięwzięcia

Umowę o dofinansowanie zawarto 30 czerwca 2022 r., natomiast zakończenie projektu przewidziano na kwiecień 2024.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Na stronie internetowej projektu można znaleźć podstawowe informacje projektowe a także relacje z wydarzeń, webinariów, kampanii, blog, publikacje. Są też przykłady dobrych praktyk wdrażania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w sektorze wodno-kanalizacyjnym – link.

Informacja o projekcie na stronie internetowej IGSME PAN

Social Media

Facebook WodoGOZowanie

Wydarzenia

Warsztaty: Zarządzanie ryzykiem w odzysku wody w przedsiębiorstwach sektora wod-kan

Zgodnie z harmonogramem działań w projekcie, w lipcu 2022 r. przeprowadzone zostało bezpłatne szkolenie pt. Zarządzanie ryzykiem w odzysku wody w przedsiębiorstwach sektora wod-kan. Podczas warsztatów przedstawiciele zarówno prywatnych przedsiębiorstw, jak i miejskich wodociągów, przeprowadzili dyskusję oraz pracowali nad realnymi studiami przypadków. Poruszane tematy związane były m.in. z zastosowaniem prawa dotyczącego powtórnego wykorzystania ścieków, w każdym właściwym przypadku, planami bezpieczeństwa odzysku wody, ryzykiem mikrobiologiczym oraz ryzykiem związanym z fizykochemią, zagrożeniami dla środowiska oraz ludzi jakością odzyskanej wody i jej zastosowaniem, wymogami i obowiązkami przy dokonywaniu oceny ryzyka oraz wieloma innymi (źródło).

Szkoła letnia pt. "Zrównoważone i cyrkularne zarządzanie zasobami wodnymi"

Infoormacja nt. szkoły letniej pt. "Zrównoważone i cyrkularne zarządzanie zasobami wodnymi" (link).

Piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Projekt wodoGOZowanie w praktyce został zaprezentowany podczas 26. Pikniku Naukowego. Omawiano m.in. sposoby oszczędzania wody w codziennym życiu, pomysły dotyczące dbania o wodę jako o najcenniejszy zasób każdego dnia (link).

Szkolenie pt. "Woda – najważniejszy surowiec na ziemi - czy grozi nam deficyt wody?"

W czerwcu 2023 roku zostało zorganizowane szkolenie pt. "Woda – najważniejszy surowiec na ziemi - czy grozi nam deficyt wody?", w którym uczestniczyła społeczność szkolna z miejscowości Lisów (relacja).

Gra edukacyjna pt. "Wodne koło fortuny"

W czerwcu 2023 roku odbyła się gra edukacyjna pt. "Wodne koło fortuny", w której wzięła udział młodzież ze szkoły podstawowej w Lisowie. Była to okazja do zdobycia wiedzy podczas zabawy na temat oszczędzania, uzdatniania oraz odzysku wody, a także oczyszczania ścieków (podsumowanie).

Konkurs edukacyjny dla dzieci pt. "WodoGOZowanie młodym okiem"

Przeprowadzono konkurs edukacyjny pt. "WodoGOZowanie młodym okiem", w którym osoby uczestniczące przedstawiły w formie plakatu własną interpretację dotyczącą odzysku wody (link).

Warsztaty pn. "Problematyka zanieczyszczenia wód w Polsce i UE"

W październiku 2023 roku przeprowadzono warsztaty dla młodych osób zajmujących się nauką. Była to okazja do winiany wiedzy z zakresu oczyszczania i ochrony zasobów wodnych w Polsce i UE w środowisku naukowym, pomiędzy osobami z mniejszym i dużym doświadczeniem naukowym oraz studiującymi (link).

Konferencja podsumowująca projekt „wodoGOZowanie w praktyce” - zapowiedź

22 kwietnia 2024 roku rozpocznie się międzynarodowa konferencja Woda i Ścieki w Modelu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (CEwater) podsumowująca projekt wodoGOZowanie w praktyce – opracowanie kompleksowych rozwiązań odzysku wody i podnoszenie świadomości o kluczowej roli wody w procesie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (link do strony projektu).

Celem wydarzenia jest podsumowanie projektu „wodoGOZowanie w praktyce”, problematyki i sposobów gospodarowania wodą i ściekami, przedstawiania najlepszych praktyk wdrażania GOZ w sektorze gospodarki wodno-ściekowej w ramach rozwiązań organizacyjnych, technologicznych i edukacyjno-informacyjnych. Terminy rejestracji:

  • dla osób prezentujących: 1 marca 2024 roku
  • dla pozostałych osób: 1 kwietnia 2024 roku

Szczegółowe informacje nt. konferencji dostępne na stronie internetowej (link).  

Wykorzystana w artykule grafika pochodzi ze profilu projektu - link

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

 

{"register":{"columns":[]}}