Bezpieczna zabawa sylwestrowa
31.12.2024
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, w trosce o bezpieczeństwo publiczne, intensyfikują działania prewencyjne w okresie poprzedzającym Sylwestra, koncentrując się na kontrolach miejsc sprzedaży materiałów pirotechnicznych. Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania fajerwerków oraz przeciwdziałanie potencjalnym zagrożeniom związanym z ich sprzedażą i użytkowaniem.
W ramach kontroli sprawdzane są przede wszystkim:
- Bezpieczeństwo miejsc sprzedaży: czy punkty sprzedaży są odpowiednio zorganizowane, zabezpieczone przed dostępem osób postronnych i samoobsługą oraz wyposażone w odpowiedni sprzęt gaśniczy.
- Przestrzeganie prawa: czy przestrzegany jest zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim. - Zgodność produktów z przepisami: czy materiały pirotechniczne posiadają czytelne i zrozumiałe instrukcje w języku polskim, oryginalne, nieuszkodzone opakowania oraz certyfikaty bezpieczeństwa.
- Warunki przechowywania: czy fajerwerki są przechowywane są w odpowiednich warunkach, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, aby zapobiec przypadkowemu odpaleniu lub uszkodzeniu produktów.
Takie działania mają na celu nie tylko eliminowanie nieprawidłowości w sprzedaży materiałów pirotechnicznych, ale również edukowanie sprzedawców i klientów na temat bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. Dzięki ścisłej współpracy strażaków i policjantów zwiększa się świadomość społeczna oraz minimalizuje ryzyko wypadków, które często zdarzają się w okresie sylwestrowym.
Osoby naruszające przepisy muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, a wszelkie niezgodności są zgłaszane odpowiednim organom nadzoru. Takie kompleksowe działania przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa zarówno w miejscach sprzedaży, jak i podczas sylwestrowych zabaw.
Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieostrożne i nierozsądne używanie fajerwerków może doprowadzić do wypadku. Przypominamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu oraz jak bezpiecznie stosować sztuczne ognie podczas zabawy sylwestrowej.
W trakcie nocy sylwestrowej dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Ponadto, dochodzi do wielu pożarów poddaszy budynków, balkonów lub samochodów. Przyczyną większości tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Przypominamy o zasadach, które pozwolą uniknąć przykrych zdarzeń oraz sprawią, że zabawa sylwestrowa będzie bezpieczna.
Przeczytaj artykuły na łamach Przeglądu Pożarniczego "Bezpieczne odpalanie" oraz „Płonące Święta”.
Fajerwerki, zachowaj ostrożność
Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie
i zgodnie z instrukcją. Warto przestrzegać najważniejszych zasad korzystania z fajerwerków:
Podczas zakupu sprawdź, czy:
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację
o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:
- Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
- Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę
na ostrzeżenia. - Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
- Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
- Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś Policji.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną lub Pogotowie Ratunkowe.