W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Wykryje zagrożenie na czas!

29.08.2024

Czujka wykrywa zagrożenie tlenku węgla i wydaje głośny dźwięk.

Czad nie daje o sobie zapominać nawet latem, spowodowane to jest wysokimi temperaturami i szczelnymi mieszkaniami. 
28 sierpnia 2024 r. po godzinie 20 strażacy zostali wezwani do jednego z mieszkań w budynku wielorodzinnym w którym włączył się czujnik a w mieszkaniu nikogo nie było. Przybyli na miejsce strażacy zastali zamknięte mieszkania z włączonym czujnikiem a w trakcie prowadzonego rozpoznania, zgłosiła się lokatorka mieszkania, która poinformowała, że była na zakupach. Po wejściu do mieszkania okazało się, że załączony jest czujnik tlenku węgla oraz gazu ziemnego. Na szczęście nikt nie uległ podtruciu tlenkiem węgla, który uwalniał się po włączeniu pieca gazowego. Czujnik tlenku węgla w pomieszczeniu wskazywał 120 ppm! Bardzo duże stężenie czadu to ok. 12000 ppm (ang. parts per million) – liczba części na milion), która potrafi zabić człowieka w kilka minut. Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację zdrowia to 35 ppm, w okolicach 200 ppm człowiek zaczyna już odczuwać dolegliwości związane z zatruciem.
Wysoka temperatura w pomieszczeniach, w szczególności podczas spalania paliw takich jak drewno, węgiel, gaz czy olej opałowy, może prowadzić do powstawania czadu (tlenku węgla).

Czad jest bezbarwnym, bezwonnym i wysoce toksycznym gazem, który powstaje w wyniku niepełnego spalania. Warunki takie jak niedostateczna wentylacja, uszkodzony system odprowadzania spalin lub używanie urządzeń grzewczych w złym stanie technicznym mogą prowadzić do akumulacji czadu w pomieszczeniach, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Ciąg wsteczny w przewodach kominowych, czyli sytuacja, gdy powietrze i spaliny są zasysane z powrotem do wnętrza budynku zamiast być prawidłowo odprowadzane na zewnątrz, jest kolejnym potencjalnym zagrożeniem związanym z systemami grzewczymi. Może on wystąpić w wyniku:
1. Zablokowanych przewodów kominowych - np. przez gniazda ptaków, sadzę lub inne przeszkody, co uniemożliwia swobodny przepływ spalin.
2. Zbyt szczelnych pomieszczeń - w przypadku, gdy budynek jest zbyt szczelnie zamknięty, może brakować odpowiedniego dopływu powietrza niezbędnego do prawidłowego spalania, co prowadzi do wytworzenia podciśnienia i cofania się spalin.
3. Niewłaściwej konstrukcji lub uszkodzenia przewodów kominowych - nieprawidłowo zbudowany lub uszkodzony komin może nie zapewniać odpowiedniego ciągu, co powoduje, że spaliny wracają do pomieszczeń.
4. Warunków atmosferycznych - silny wiatr, burze lub różnice temperatur mogą wpłynąć na zmianę ciśnienia powietrza w kominie, powodując zjawisko ciągu wstecznego.

Ciąg wsteczny jest niebezpieczny, ponieważ powoduje cofanie się spalin do wnętrza budynku, w tym również czadu, co stwarza ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego też ważne jest regularne przeglądanie i konserwacja systemów grzewczych oraz przewodów kominowych, a także instalacja czujników czadu, aby zminimalizować ryzyko powstawania tak niebezpiecznych sytuacji.

Od czerwca 2024 r. do dnia 29.08.2024 r. mysłowiccy strażacy byli wzywani 7 razy do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 6 zagrożeń zostało wykrytych przez czujki. Niestety, czasami zdarza się również, że strażacy są wzywani do wadliwych czujek. Użytkownicy nie dbają o ich przeglądy i nie wiedzą, że sensory czujek mają określony czas działania lub po prostu czujka wymagała wymiany baterii. 

Pamiętajmy, że należy dbać o okresowe przeglądy kominiarskie, gazownicze i techniczne urządzeń grzewczych oraz czujek. Czujki mają określony czas żywotności sensorów i należy pamiętać kiedy została czujka uruchomiona i kiedy należy ją wymienić oraz czy została prawidłowo zainstalowana. Ważna jest również jakość czujek, warto zapoznać się opiniami i danymi technicznymi tych urządzeń. 

Jakość czujki tlenku węgla (czadu) ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa domowników i użytkowników budynków. Wybór odpowiedniej czujki CO (tlenku węgla) wpływa na skuteczność jej działania oraz zdolność do wczesnego wykrywania niebezpiecznych stężeń tego „cichego zabójcy”. 

Więcej znajdą państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}