Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego
SGRW-N „Rzeszów”
Jednym z zadań statutowych wykonywanych przez Państwową Straż Pożarną jest ratownictwo wodne. Ratownictwo wodne jest to zespół czynności podejmowanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej na powierzchni wody oraz pod wodą, polegających na ratowaniu życia, zdrowia oraz mienia. Jak i również wydobywanie ludzi, zwierząt i oraz wszelkiego rodzaju obiektów, jak pojazdy, jednostki pływające, oraz działania mające na celu zabezpieczenie i wydobywanie substancji niebezpiecznych oraz zagrażających środowisku. Działania te również obejmują ograniczanie bądź usuwaniu awarii instalacji, urządzeń i budowli hydrotechnicznych znajdujących się na wodach śródlądowych. Bardzo często również zadania obejmują pomoc Policji w prowadzeniu czynności dochodzeniowo – śledczych oraz poszukiwawczych.
W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie powyższe zadania realizują nurkowie wchodzący w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno- Nurkowego „ Rzeszów 4” wraz z nurkami ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno Nurkowego przy KM PSP Przemyśl oraz ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno Nurkowego przy KM PSP Tarnobrzeg.
W chwili obecnej SGRWN przy KM PSP Rzeszów tworzy siedmiu funkcjonariuszy wśród których czterech posiada kwalifikacje Nurka Ratownika , trzech posiada kwalifikacje Nurka Kierującego Pracami Podwodnymi. Wszyscy członkowie grupy posiadają kwalifikację stermotorzysty lub sternika motorowodnego.
W skład wyposażenia specjalistycznego grupy wchodzi :
- Samochód lekki ratownictwa wodnego Land Rover
- Przyczepka lekka do przewozu wyposażenia
- 7 kompletnych zestawów do nurkowania w skafandrach suchych
- Sprzęt do prowadzenia działań ratowniczo – poszukiwawczych na i pod powierzchnią wody.
W zakresie ratownictwa wodnego grupa realizuje następujące zadania:
- Współpraca ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Chemiczno - Ekologicznego przy KM PSP w Rzeszowie przy zapobieganiu i neutralizacji zdarzeń o charakterze chemiczno – ekologicznych na akwenach
- Zabezpieczeniach imprez kulturalno – rozrywkowych, oraz sportowych.
- Cykliczne zabezpieczenie zbiornika wodnego Solina w okresie wakacyjnym, które jest prowadzone wraz z pozostałymi Specjalistycznymi Grupami Ratownictwa Wodno Nurkowego z obszaru woj. Podkarpackiego .
- Ewakuacja ludności oraz mienia zagrożonego przez powódź
- Uwalnianie oraz ewakuacja zwierząt
- Poszukiwanie i wydobywanie zaginionych osób oraz przedmiotów na i pod powierzchnią wody.
- Współpraca z innymi jednostkami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podczas prowadzenia czynności procesowych oraz dochodzeniowo – śledczych.
Spośród niebezpieczeństw występujących na terenie województwa podkarpackiego istotną rolę stanowią zagrożenia związane z występowaniem na naszym terenie cieków wodnych, zbiorników wody stojącej oraz budowli hydrotechnicznych.
Zagrożenia te mogą być wielorakiego rodzaju, począwszy od akcji przeciwpowodziowych poprzez awarie związane z pracami na obiektach hydrotechnicznych, na ratownictwie chemiczno – ekologicznym na akwenach skończywszy.
Na terenie Podkarpacia występują główne rzeki: Wisłą – stanowiąca naturalną granice pomiędzy woj. podkarpackim oraz świętokrzyskim, San, Wisłok i Wisłoka.
Na rzece San znajduje się największy zbiornik sztuczny w Polsce Jezioro Solińskie o pow. 2200 ha , maksymalnej głębokości 60 m i zaporze wodnej o wysokości 82 m i szerokości 664 m.
Elementem stanowiącym kompleks z jeziorem solińskim jest znajdujący się nieopodal zbiornik wyrównawczy - Jezioro Myczkowskie o powierzchni 2 km 2, średniej głębokości 15 m oraz tamie o wysokości 15 m.
Kolejnym dużym akwenem wodnym jest jezioro tarnobrzeskie o powierzchni 4,5 km 2 oraz głębokości 42 m.
Na terenie miasta Rzeszowa występują dwa główne akweny : Zalew na Wisłoku o powierzchni 68 ha i średniej głębokości 10m, jest on usytuowany w biegu rzeki Wisłok która to przepływa przez środek Rzeszowa i dzieli miasto na część wschodnią i zachodnią. Oraz żwirownia o powierzchni 3,5 ha na terenie której znajduje się kąpielisko miejskie, średnia głębokość to 4 m.
Na zalewie na Wisłoku znajduje się również próg wodny z kaskadą wraz z elektrownią wodną o mocy 0,6 MW.
Aby sprostać zadaniom , które niesie za sobą tak rozległy obszar działania jak i różnorodność akwenów na których grupa prowadzi działania, w okresie całego roku bierzemy udział w szeregu ćwiczeń oraz warsztatów przy współpracy z pozostałymi Grupami Ratownictwa Wodno - Nurkowego operującymi na terenie naszego województwa, Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego , Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wysokościowego jaki i z podmiotami współpracującymi jak: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a i również Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Bieszczadzka.
Opracowanie: asp. sztab. Przemysław Górczyński, KM PSP w Rzeszowie