Inauguracja kampanii PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” i podpisanie porozumienia z Prezydentem m.st. Warszawy w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej
03.10.2024
W czwartek, 3 października 2024 r., w Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy odbyła się konferencja prasowa z udziałem Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Mariusza Feltynowskiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, poświęcona zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem mieszkańców Warszawy oraz całego kraju.
Na mocy podpisanego dokumentu planowane są wspólne inicjatywy związane z bezpieczeństwem, mające na celu popularyzację wiedzy i umiejętności związanych z zapobieganiem, rozpoznawaniem zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń, jak również przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych.
Państwowa Straż Pożarna oraz Miasto Stołeczne Warszawa podejmują wspólne działania, by podnieść świadomość społeczeństwa jak minimalizować ryzyka zagrażające życiu i zdrowiu.
Rozpoczęcie sezonu grzewczego, które właśnie rusza, to kluczowy moment, w którym Państwowa Straż Pożarna szczególnie apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Komendant Główny PSP inaugurując podczas spotkania ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” zaapelował do wszystkich:
Promujmy razem bezpieczeństwo, dbajmy o siebie!
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to jedna z najważniejszych inicjatyw prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz zatruciami tlenkiem węgla.
Akcja ma także na celu przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, takich jak m.in.:
- zakaz przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy),
- zakaz składowania na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji wszelkich materiałów palnych lub umieszczania w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość;
- konieczności przeprowadzania obowiązkowych przeglądów instalacji technicznych w budynku (wentylacja, gaz, instalacje elektryczne, przewody kominowe).
Pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik” – szybko alarmuje mieszkańców o zagrożeniu, dzięki czemu mogą się szybko ewakuować i wezwać służby ratownicze!
Źródło: KG PSP
Zdjęcia: mł. ogn. Dariusz Parol