Pożar zakładu przetwórstwa odpadów
18.08.2022
W dniu 05.08.2022 r. ok godz. 18.00 na terenie zakładu w Osłej powstał pożar w wyniku, którego ogień objął surowce i produkty z przetwórstwa odpadów, składowane na powierzchni ok 2 ha. Dynamiczny rozwój pożaru oraz intensywność spalania wymagały zorganizowania dziesięciodniowych działań ratowniczo gaśniczych z udziałem sił jednostek PSP i OSP z terenu całego woj. dolnośląskiego. Do organizacji akcji w szczytowym momencie prowadzenia działań angażowano do 40 zastępów w tym aż 6 drabin i podnośników oraz 6 cystern, z łączną obsadą osobową ponad 100 strażaków PSP i OSP, którzy następnie byli zastępowani kolejnymi zmianami co 12 godzin akcji. Sukcesywnie w miarę ograniczania powierzchni pożaru i intensywności spalania zmniejszano ilość sił i środków. Działania strażaków polegały na gaszeniu pryzm odpadów poprzez podawanie prądów gaśniczych wody z drabin i podnośników oraz z ziemi przy współpracy z koparko-ładowarkami, które rozgarniały palący się materiał.
Zaopatrzenie wodne organizowano w oparciu o sieć hydrantową na terenie strefy przemysłowej, zbiorniki ppoż. z sąsiednich zakładów pracy, a także dowożąc wodę z otwartych zbiorników z Różyńca, Gromadki i Szczytnicy. Długotrwałe działania, prowadzone częściowo w strefach zadymionych, wymagały od strażaków pracy w aparatach powietrznych, które uzupełniano na terenie akcji przez specjalne zastępy ze sprężarkami do ładowania butli. Dodatkowo zastępy z grup ratownictwa chemicznego, na przemian z Wrocławia i Legnicy, stale monitorowały kierunek wiatru, rozprzestrzenianie się dymu, stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu oraz wskazywały ewentualne miejsca i zakłady, z których należało ewakuować ludzi. Do właściwej organizacji akcji, z udziałem naprzemiennie centralnych i wojewódzkich kompanii odwodowych, powołano też sztab akcji wykorzystując pojazdy dowodzenia i łączności. W zależności od występujących potrzeb w koordynację działań zaangażowani byli Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP i jego zastępcy, grupy operacyjne z Komendy Głównej PSP i KW PSP we Wrocławiu, Komendant Powiatowy PSP w Bolesławcu wraz z zastępcą i grupą operacyjną z Komendy Powiatowej. Okoliczności i przyczynę powstania pożaru ustala policja przy współpracy z biegłym z zakresu pożarnictwa.
Ze względu na dużą ilość ratowników oraz występujące zagrożenia dla ich zdrowia akcję zabezpieczano też medycznie przez zespół transportowy ratownictwa medycznego ze Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu, a następnie przez zastęp ratownictwa medycznego z OSP JPR w Złotoryi. Działania strażaków wspierane były przez Policję, która wstrzymywała ruch na przyległych do zakładu drogach, a także przez Zarząd Gminy Gromadka i Powiatu Bolesławieckiego, które pomogły w wyżywieniu strażaków i w innych potrzebach wsparcia logistycznego. Pomocy strażakom udzieliło również kilka zakładów pracy z LSSE obręb Osła, które udostępniły swoje place i zbiorniki wodne, pomogły w wyżywieniu oraz przekazały zapas maseczek ochronnych.