W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czujka tlenku węgla zaalarmowała o zagrożeniu!

17.02.2025

Zdjęcie przedstawia dwóch strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi, a pomiędzy nimi mieszkankę lokalu, w którym uruchomiła się czujka tlenku węgla i doszło do pożaru sadzy w kominie. Kobieta trzyma oburącz czujkę tlenku węgla

17 lutego 2025 roku o godz. 17:16 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi otrzymał zgłoszenie o uruchomieniu się czujki tlenku węgla (CO) w jednym z pomieszczeń budynku mieszkalnego dwurodzinnego w miejscowości Wronki Wielkie, gm. Gołdap. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano domowniczkę poza obiektem. Działania strażaków wyposażonych w sprzęt ochrony układu oddechowego oraz urządzenia pomiarowe polegały m.in. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń pod kątem występowania substancji toksycznych – podczas pierwszego pomiaru stwierdzono obecność CO. Obiekt przewietrzono. W wyniku dalszego rozpoznania stwierdzono pożar sadzy w kominie oraz niedrożność przewodu dymowego, co spowodowało cofnięcie się dymu do mieszkania. Pożar ugaszono. Po ponownym zmierzeniu parametrów w budynku, sensory detektora nie stwierdziły zagrożenia.

Zadbaj o bezpieczeństwo. Zamontuj czujkę dymu i czadu - te małe urządzenia naprawdę mogą uratować Ci życie i zdrowie!
Pamiętajmy również o konieczności okresowej kontroli stanu technicznego oraz regularnym czyszczeniu przewodów kominowych!

 

Opracowanie: mł. bryg. Michał Herman
Zdjęcia: asp. Norbert Łupiński

Zdjęcia (10)