W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owady błonkoskrzydłe. Zasadność zgłoszenia.

21.07.2024

OWADY BŁONKOSKRZYDŁE

   Lato, podwyższona temperatura oraz ciepłe słoneczne dni to okres podwyższonej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Pszczoły, osy, czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami i towarzyszą nam, aż do późnej jesieni. Owady te atakują wyłącznie w samoobronie,  a przypadki użądleń niestety zdarzają się dość często, tym bardziej, że owady te przystosowały się do życia w pobliżu ludzkiej bytności, co nie zawsze jest dla Nas zjawiskiem pożądanym.

Roje i gniazda owadów błonkoskrzydłych występujące w środowisku ludzkiej aktywności są coraz częściej powodem wezwań Państwowej Straży Pożarnej, nie zawsze uzasadnionych.

Na terenie całego kraju w Państwowej Straży Pożarnej, obowiązują jednolite standardy udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np. osy, szerszenie, pszczoły) zawarte w „Zasadach postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

   Jednostki ochrony przeciwpożarowej prowadzą działania ratownicze w przypadku stwierdzenia występowania bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się tj. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich, domach opieki itp. W pozostałych przypadkach  działania straży mogą ograniczyć się do przeprowadzenia ewakuacji osób oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia. Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu.

   Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych, spoczywa w myśl prawa budowlanego na właścicielu lub zarządcy obiektu:

„Art.  61.  [Obowiązki właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego]

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;

2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.”….

   Odesłanie do ustawy prawo budowlane jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

 

Opracowanie: st.bryg. Andrzej Ledzion

{"register":{"columns":[]}}