W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Owady Błonkoskrzydłe

Postępowanie w przypadku wystąpienia zagrożeń rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych (Osy, Szerszenie)

"Za nami pierwsze chwile lata, a wraz z nimi ciepłe słoneczne dni, czyli czas aktywności owadów błonkoskrzydłych.  Pszczoły, osy, czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami i towarzyszą nam aż do późnej jesieni. Pomimo, iż atakują wyłącznie w samoobronie, to przypadki użądleń zdarzają się dość często. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owady te przystosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności, a dla wielu z nas są one niepożądanym, a nawet wręcz niebezpiecznym towarzystwem. Wtedy na ratunek wzywana jest Straż Pożarna.

Owady błonkoskrzydłe (Hymenoptera)

Aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom należy w pierwszej kolejności poznać swojego "wroga". Pszczoły, trzmiele, osy i szerszenie, to owady należącego do rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera), podrzędu trzonówek (Apocrita) i grupy żądłówek (Aculeata). Ze względu na posiadane żądła i wytwarzany jad są postrzegane jako niebezpieczne dla człowieka."

W pierwszej kolejności zachęcamy do zapoznania się z poniższym linkiem, który przekierowuje do artykułu portalu strazacki.pl pt :

Owady błonkoskrzydłe - właściwa identyfikacja zagrożenia

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie informuje, iż na terenie całego kraju wdrożone zostały przez Komendanta Głównego PSP „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Wprowadzone procedury mają za zadanie ujednolicenie sposobu postępowania przez Państwową Straż Pożarną przy przyjmowaniu zgłoszeń i podejmowaniu ewentualnych interwencji związanych z zagrożeniami powodowanymi przez osy, szerszenie, roje pszczół oraz ograniczenie działań w bardzo licznych przypadkach bezzasadnych zgłoszeń.

Interwencje straży pożarnej podejmowane będą w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów i najczęściej będzie to dotyczyć obiektów, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i podjęcie niezbędnych działań zmierzających do usunięcia owadów.

 Dyżurny operacyjny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjmując zgłoszenie będzie je wnikliwie analizować i może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną - brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów.

W przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się działania straży pożarnej ograniczą się do:

  • ewakuacja osób ze strefy zagrożenia,
  • oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
  • poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o wystąpieniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
  • pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

Aby pozbyć się niepożądanych owadów właściciele na swoich posesjach powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić je do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi mogą przedostać się do środka warto odpowiednio zabezpieczyć. 

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

W chwili obecnej posiadamy informację o niżej wymienionych firmach działających na terenie powiatu łańcuckiego:

Nazwa firmy specjalistycznej Numer telefonu
InsektKiller DDD 883-004-013; (17) 778-82-81
Mortyl 509-850-612
IN-PEST Control (17) 855-27-98
Rattus 503-015-269; 17-864-22-93 
Blaberus 600-666-900
Karaczan 507-067-908

W przypadku przekazania do nas informacji od firmy prowadzącej działalność o podobnym charakterze zostanie ona ujęta w wykazie, który zostanie podany do wiadomości na naszej stronie internetowej.

{"register":{"columns":[]}}