Usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych
19.07.2024
Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane są do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych.
Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.
Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas stwierdzonych zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” zatwierdzone przez Zastępcę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Jednostki ochrony przeciwpożarowej podejmują interwencje tylko w przypadku stwierdzenia występowania bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ze strony owadów błonkoskrzydłych.
Szczególnie uwzględniając obiekty użyteczności publicznej, w których przebywają grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.
W innych przypadkach, właściwymi do likwidacji zagrożenia ze strony owadów błonkoskrzydłych, są profesjonalne firmy dezynsekcyjne, specjalizujące się w skutecznym usuwaniu gniazd os i szerszeni.
Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, w przypadku braku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, ograniczają się tylko do ewakuacji osób oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia.
W pozostałych obiektach, zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym, obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, w tym zakresie spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu, terenu.
Pamiętajmy równocześnie, że każdy z nas w tym czasie może potrzebować wsparcia. Nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności podjęcia ich interwencji, powoduje, że mogą oni nie przybyć na czas tam, gdzie są potrzebni i niezbędni, a każda sekunda opóźnienia może kosztować utratę życia lub zdrowia osób naprawdę potrzebujących pomocy!
Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.
Opracowanie: Wydział Operacyjny Komendy Powiatowej PSP w Łosicach