W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"CZAD" cichy i podstępny zabójca

16.10.2022

Tlen, jest niezbędny dla nas, naszych zwierząt, a także dla tkanek naszego organizmu. Jest on transportowany do nich dzięki hemoglobinie, która jest swego rodzaju środkiem lokomocji tlenu od płuc do poszczególnych tkanek. Niestety proces ten może zostać zaburzony gdy do naszego organizmu wniknie tlenek węgla który znacząco zaburza funkcjonowanie hemoglobiny poprzez zapełnienie jej przestrzeni ładunkowej, w związku z czym dla samego tlenu nie będzie już miejsca, co z kolei prowadzi do powolnego uszkadzania tkanek i narządów prowadząc do śmierci.

54

Powstaje on w wyniku procesu niepełnego spalania paliwa, który jest spowodowany między innymi niedrożnością kanałów wentylacyjnych będących podstawą do zachowania prawidłowych i bezpiecznych procesów spalania.

Dlatego apelujemy, aby nie zatykać kratek wentylacyjnych choćby kartkami papieru i nie zastawiać ich meblami, co jest niestety praktykowane najczęściej w łazienkach, gdzie zresztą z tego powodu najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla, pamiętajmy także o prawidłowej konserwacji urządzeń grzewczych i ich całej infrastruktury!!!

Pamiętajmy że tlenek węgla jest podstępnym zabójcą, ponieważ trudno go rozpoznać z racji że jest gazem bezwonnym oraz bezbarwnym, co znacznie utrudnia nam odpowiednią ocenę sytuacji. Jeśli podczas pobytu w mieszkaniu zrobi nam się słabo, będziemy mieć zawroty oraz bóle głowy, poczujemy nudności, zaburzenia równowagi i orientacji, nasze serce zacznie szybciej bić czy pojawią nam się drgawki, a do tego mamy na przykład włączony piecyk gazowy, nie zwlekajmy aż objawy nam same miną, ponieważ z minuty na minutę nasz stan będzie się pogarszał przechodząc z senności w śpiączkę, a kończąc na śmierci.

Od razu zamknijmy dopływ gazu, ewakuujmy siebie i innych, a także zwierzęta z mieszkania na zewnątrz w celu zasięgnięcia świeżego powietrza oraz dokonajmy przy okazji ewakuacji wentylacji pomieszczenia poprzez szerokie otwarcie okien i dziwi, a przede wszystkim powiadommy odpowiednie służby, ponieważ jest to sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia. Pamiętajmy także że nie wszystkie objawy zatrucia muszą  występować jednocześnie i zawsze, co jest dla nas bardzo trudną sytuacją do rozpoznania, więc jeśli tylko coś zaburzy nasze poczucie bezpieczeństwa od razu wykonajmy powyższe czynności, ponieważ każda kolejna minuta przebywania w zatrutym środowisku zbliża nas do śmierci.

Na szczęście w odpowiedzi na wspomniane zagrożenie powstało wspaniałe urządzenie jakim jest czujnik tlenku węgla (czadu), który poprzez ciągłe emitowanie głośnych sygnałów dźwiękowych powiadomi nas o zagrożeniu jeśli takie nastąpi podczas wydobycia się śmiercionośnego gazu, jedyne o czym musimy oczywiście pamiętać to regularna wymiana baterii w takim urządzeniu. Każdy z nas ma możliwość je zakupić i zamontować we własnym mieszkaniu dla własnego bezpieczeństwa do czego ogromnie zachęcamy, ponieważ czujniki tlenku węgla uratowały już nie jedno istnienie.

I pamiętajmy że czad zagraża nam o każdej porze roku, a nie tylko zimą i jesienią, choć wtedy właśnie jest odnotowywany największy odsetek zatruć. Zawsze bądźmy uważni na jego punkcie, nie tylko sezonowo.

 

Opracował: str. Dominik Szymański

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}