W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Historia naszej Komendy

Po wycofaniu się wojsk niemieckich i wkroczeniu armii radzieckiej /22 stycznia 1945 r./ ochrona przeciwpożarowa /ppoż./ w powiecie prawie, że nie istniała. Garstka Polaków, która pozostała z czasów okupacji gasiła pożary wspólnie z milicją. Osiedlająca się ludność w naszym powiecie od pierwszych dni organizowała Ochotnicze Straże Pożarne /OSP/ by zabezpieczyć swoje mienie przed pożarami. Organizowanie sieci jednostek ochotniczego pożarnictwa na ziemi milickiej przebiegało w miarę sprawnie, dzięki osadnikom, którzy przenieśli na ziemie odzyskane tradycje pożarnictwa, co umożliwiało natychmiastowe zorganizowanie wielu  jednostek OSP. Do końca 1945 r. w powiecie milickim utworzono 35 jednostek OSP. Po powstaniu OSP zostali powołani Komendanci Rejonowi OSP, którzy bezpośrednio nadzorowali działalność tych jednostek. Pełnili oni swoją funkcje społecznie. W OPP zatrudnieni byli zawodowi strażacy prawdopodobnie  2  osoby na zmianie /kierowca i strażak/ pozostałą obsadę stanowili strażacy OSP Milicz. Należy to uznać za zalążek pożarnictwa zawodowego na ziemi milickiej.

 

 

Rok 1953

      Zgodnie z uchwała PPRN z  dniem 1 stycznia  powierzono stanowisko komendanta powiatowego Straży Pożarnych  Snażykowi Władysławowi, który od 1951 r. pracował w komendzie powiatowej na stanowisku kierownika referatu AZ /akcja zapobiegawcza - prewencja/ . W tym roku kończy kurs dla powiatowych komendantów i otrzymuje stopień aspiranta oraz jest komendantem Garnizonu Pożarniczego w Miliczu.

 

Rok 1955

        W związku z reformą administracji zmieniła się i ilość OSP na terenie powiatu w roku 1955.  Przybyły 4 OSP z pow. sycowskiego oraz 1 nowo utworzona.  Natomiast 1 ubyła. W związku z tym stan ilościowy OSP w poszczególnych typach przedstawiał się następująco:

Kr – 35, Km – 17, S – 4. Razem  było 56 OSP o 3 więcej niż w 1953 i 1954 r.

 

Rok 1956

         W 1956 r. pojawia się informacja o straży pożarnej w Jednostce Wojskowej w Miliczu. Również w tym roku opracowano dla każdej miejscowości plan alarmowania jednostek straży pożarnych. W przypadku braku łączności telefonicznej alarmowanie danej OSP odbywało się za pomocą wyznaczonego gońca, który rowerem udawał się do miejscowości w której mieściła się straż. Alarm ogłaszany był za pomocą syreny a niekiedy z braku syreny za pomocą  gongu lub trąbki.

 

 

Rok 1958

      Nastąpiły zmiany w podziale administracyjnym powiatu. W wyniku czego nastąpiło przyłączenie gminy Prusice z niektórymi miejscowościami do pow. trzebnickiego. W związku z tym dwie OSP /Prusice i Piotrowice/ zmieniły powiat.

 

Rok 1959

       15 października ze służby odchodzi dotychczasowy komendant powiatowy  st.asp. Snażyk Władysław. Natomiast 16 października stanowisko komendanta przejmuje asp. Szarek Stanisław, który do tej pory pełnił funkcję z-cy komendanta powiatowego S.P. w Kłodzku.

 

Rok 1970

        W październiku rozpoczął służbę w komendzie powiatowej por. poż. Henryk Zasieczny. Był to drugi po komendancie oficer zatrudniony w tej komendzie.

 

Rok 1971

           W komendzie powiatowej zatrudnionych było 7 osób:

1.kpt. poż. Szarek Stanisław – komendant powiatowy,

2.por. poż. Zasieczny Henryk – oficer ds. AZ /akcja zapobiegawcza/,

3.ogn. poż. Toczek Kazimierz – starszy podoficer ds. operacyjnych,

4.sekc. Dąbrowski Zenon – st.podof. d.s AZ /akcja zapobiegawcza - prewencja/,

5.sekc. Sekunda Kazimierz – st.podof. d.s  kwatermistrzowskich,

6.str. Plewka Stanisław – podof. d.s. szkoleniowych,

7.Nieczypor Cecylia –  pracownik biurowy /sekretarka/.

 

Rok 1982

      1 stycznia Komendantem Rejonowym i Dowódcą Oddziału XII Zawodowej Straży Pożarnej w Miliczu został kpt. poż. Zasieczny Henryk.

W tym roku wybudowano wiatę garażową dla ZSP oraz rozpoczęto budowę nowej strażnicy przy ul. Powstańców Wlkp.

W czerwcu 1982 r. rozebrano drewnianą wspinalnie przy remizie ZSP.

 

 

 

 

 

Rok 1991

        24.08. - powstała ustawa o Państwowej Straży Pożarnej /PSP/, która weszła w życie z dniem 1.01.1992 r.

Ustawa ta utworzyła nową strukturę zawodowego pożarnictwa. W wyniku tej ustawy powołane zostały Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze /JRG/, bezpośrednio związane z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych, zastępując dotychczasowe terenowe Zawodowe Straże Pożarne.

Rok 1999

1.01. - utworzona została Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu.  Komendantem powiatowym PSP w Miliczu zostaje mł. kpt. Maciejak Zbigniew,  dotychczasowy   d-ca JRG.  Obowiązki  d-cy  JRG  pełni  dotychczasowy z-ca d-cy JRG mł. asp. Rafał Nogała.

 

Rok 2003

          20.05. - Dzień Strażaka w komendzie powiatowej PSP w Miliczu.

Z okazji święta  ośmiu strażaków PSP awansowało na wyższe stopnie, a trzech odznaczono Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

 

 

Rok 2004

28.12. - spotkanie komendantów gminnych z komendantem powiatowym PSP. Spotkanie, w którym uczestniczyli także przedstawiciele samorządów gminnych.

Rok 2005

          19.05. - pożar zakładu produkcyjnego zabawek pluszowych w Miliczu.

Pożar powstał w magazynie gdzie znajdowało się około 2 ton pianki służącej do wypychania zabawek

Rok 2008

           16.05. - Dzień Strażaka w PSP.

W uroczystości uczestniczyli: wicestarosta P. Oskwarek, wiceburmistrz T. Kasprolewicz, sekretarz Gminy Cieszków Z. Musiał, pracownik starostwa G. Duda. Awanse w stopniach i odznaczenia wręczał wicestarosta Oskwarek wraz z komendantem powiatowym PSP Markiem Nogałą.

22.09. - nowy komendant PSP w Miliczu.

Komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Wojciechowski odwołał dotychczasowego komendanta powiatowego mł. bryg. Marka Nogałę i powołał na jego miejsce bryg. Karola Sygnatowicza, który do tej pory pełnił funkcję z-cy komendanta powiatowego w Trzebnicy.

 

Rok 2011

          4.11. - pożegnanie komendanta powiatowego PSP.

W Komendzie Powiatowej PSP 4 listopada odbyła się uroczystość związana ze zdaniem obowiązków komendanta powiatowego PSP w Miliczu st. bryg. Karola Sygnatowicza, który 31 października przeszedł na emeryturę.

     Rok 2012

    

         5.01. - nowy komendant powiatowy PSP w Miliczu.

W siedzibie komendy powiatowej PSP odbyła się uroczystość powołania z dniem 1 stycznia bryg. Zdzisława Szatkowskiego na stanowisko komendanta powiatowego. Natomiast z-cą komendanta powiatowego zostaje kpt. Tomasz Kopeć.

 

Rok 2015

           2.03. - pożegnanie odchodzącego na emeryturę komendanta powiatowego.

Odchodzący z dniem 27 lutego komendant powiatowy st. bryg. Zdzisław Szatkowski przepracował milickiej komendzie ponad 3 lata i w tym czasie znacznie doposażył jednostkę w sprzęt oraz przeprowadził termomodernizację strażnicy.  22.12. - uroczysta wigilia strażaków PSP.

W strażackiej wigilii udział wzięło 25 strażaków oraz kilku pracowników cywilnych. Obecny był komendant powiatowy st. kpt. Tomasz Kopeć oraz jego zastępca st. kpt. Rafał Nogała.

Historia Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu sporządzona przez asp. sztab. w st. spocz. Stanisława Plewkę

{"register":{"columns":[]}}