W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon pożarów traw i lasów

29.03.2022

Stop pożarom traw

Za oknem coraz piękniejsza pogoda, która zachęca nas do wyjścia z domu, aby korzystać ze świeżego powietrza, czy robienia porządków na zewnątrz posesji, co jest dobrą i naturalną rzeczą. Niestety owy czas, to także wzmożony okres pożarów traw, lasów i nieużytków. W największym stopniu pożary te, niestety powodowane są przez nas samych, ludzi.  Czasem może zacząć się od wypalania gałęzi na posesji, a skończyć się na pożarze lasu czy łąk, który także swoim zasięgiem może objąć sąsiednie budynki, choćby naszych sąsiadów czy nasze własne, powodując tragiczne w skutkach sytuacje, lecz często niestety nie myślimy o tych następstwach i nie dozorujemy nawet paleniska.

   Niestety w dużej mierze mamy do czynienia także z celowymi podpaleniami łąk i lasów, które także niosą za sobą tragiczne skutki. Nie chodzi tu tylko o samą roślinność, lecz również o bezbronne zwierzęta, które żyją w tym środowisku. Często te pożary pozbawiają je domu, pożywienia, rodziny, a także życia oraz powodują ich mocne poparzenia czy obrażenia, które przysparzają im wiele bólu.

   Najwyższą cenę płacimy także my sami, gdzie choćby w dniu wczorajszym tzn. 28.03.2022 w naszym kraju, w pożarze traw życie straciły 2 osoby. Tej wiosny można mówić o prawdziwej pladze pożarów traw i lasów, gdzie już od początku tego roku straż pożarna wyjeżdżała ponad 24 tysiące razy do pożarów traw oraz ponad 1100 razy do pożarów lasów, w zeszłym roku było ich blisko ośmiokrotnie mniej w ujęciu tego okresu . 

   Pamiętajmy także że mitem jest to, że wypalanie traw poprawia żyzność gleby, wręcz odwrotnie- powoduje ono jeszcze większe szkody, ponieważ niszczy nie tylko suchą roślinność i jej korzenie, lecz także doprowadza do śmierci kulturę bakteryjną i wiele gatunków glebowej fauny, dzięki której gleba jest właśnie bardziej żyzna.

   Apelujemy zatem o niewypalanie traw, ściółki leśnej oraz o nierozpalanie ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Pamiętajmy, chwila nieuwagi, a może się to skończyć tragicznie i dla nas i dla innych osób, a życie i zdrowie jest tylko jedno. Prosimy także o to ,aby w upalne dni gdzie wilgotność ściółki w lesie jest minimalna, nie wjeżdżać pojazdami oraz nie wchodzić do lasów, ponieważ jest to okres wzmożonego zagrożenia pożarowego, gdzie wielki pożar może zostać wywołany nawet od niedopalonego papierosa. Wystarczy choćby wspomnieć słynny pożar lasu w Kuźni Raciborskiej z 1992 roku, gdzie spaleniu uległo 90,62 km² oraz który pochłonął ofiary śmiertelne, a prawdopodobną przyczyną pożaru była niewinnie wyglądająca iskra, wydobywająca się spod kół hamującego pociągu, którego trasa przebiegała przez owy teren.

   Zwracamy uwagę, aby zachować szczególną ostrożność, ponieważ obecne warunki atmosferyczne i te prognozowane na ciepłą cześć roku sprzyjają rozwojowi pożarów, a wypalanie i wywoływanie pożarów jest surowo karane.

   Aby zwrócić uwagę na to jak liczne w tym okresie są wspomniane pożary, także w naszym powiecie milickim, w galerii zamieściliśmy zdjęcia tylko z jednego dnia spośród wielu, gdy walczymy z żywiołem jakim jest ogień.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}