Zdarzenie drogowe na trasie S-17
15.07.2022
15 lipca br., po godzinie 18ej, do tutejszego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie alarmowe o wypadku na drodze krajowej S-17, wysokość miejscowości Bocian. W momencie dotarcia na miejsce zdarzenie pierwszych podmiotów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) rozpoznał sytuację:
- zdarzenie drogowe z udziałem 2 pojazdów,
- uszkodzony pojazd VW Caddy znajdował się w rowie, stał na kołach,
- uszkodzony ciągnik siodłowy również znajdował się w rowie, leżał na dachu,
- naczepa ciągnika siodłowego (cysterna) znajdowała się w rowie, leżała na lewym boku,
- 2 osoby biorące udział w zdarzenie przytomne, chodzące, poza pojazdami – pod opieką obecnych na miejscu Zespołów Ratownictwa Medycznego,
- uszkodzony płaszcz cysterny, z którego wyciekł olej napędowy – wyciek znajdował się w rowie, nie rozprzestrzeniał się.
Wobec powyższego KDR polecił zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz częściowo ograniczyć ruch kołowy na drodze ekspresowej poprzez zamknięcie jednego pasa ruchu w kierunku m. Lublin. Z uwagi na wyciekłą substancję ropopochodną podano prąd piany ciężkiej na rozlewisko, pod cysternę oraz na jej płaszcz. Siły i środki do skutecznej likwidacji zagrożenia były niewystarczające. Na miejsce akcji docierały kolejne zastępy, następowało sukcesywne przejmowanie dowodzenia przez kolejnych Kierujących Działaniem Ratowniczym. Na miejscu akcji pojawił się również przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Poprzez Stanowisko Kierowania Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego na miejsce zadysponowano Specjalistyczne Grupy Ratownictwa: Chemiczno Ekologicznego oraz Techniczną.
Pod dotarciu w/wym. grup przystąpiono do skutecznej likwidacji zagrożenia. Grupa Techniczna, z wykorzystaniem pasów, zawiesi i systemów linowych wyciągnęła cysternę z rowu, co umożliwiło podjęcie działań grupie chemiczno ekologicznej – rozlewisko oleju napędowego sukcesywnie wypompowano do pojemników typu „Mauser”. Z uwagi na zagrożenie pożarowe i znaczny stopień skomplikowania sytuacji, czynności te realizowane były z zachowaniem maksymalnych środków ostrożności co rozciągało się w czasie. Na czas działań grup specjalistycznych droga była całkowicie zablokowana, Policja wyznaczyła objazdy.
W działania, które trwały ponad 13 godzin zaangażowane były SIS z terenu powiatu oraz spoza. W likwidacji zdarzenia udział brali między innymi:
- Grupa Operacyjna Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
- Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku,
- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego – JRG 6 Warszawa,
- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego – JRG 10 Warszawa.
Tekst: kpt. Maciej Łodygowski
Foto: bryg. Michał Gigoła