W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 22 września w Boryszewie

22.09.2022

Obchody 22 września w Boryszewie

Dziś w Boryszewie przy ulicy Sobieskiego w miejscu stracenia przez Niemców 50. żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej odbyły się obchody 83. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Pod Sochaczewem dokładnie 22 września 1939  Wehrmacht zamordował 50 bydgoszczan, żołnierzy Września. Dziś delegacje miasta, powiatu - ze starostą Jolantą Gontą, szkół, żołnierzy i mieszkańcy Sochaczewa uczcili ich pamięć.

Dziś 22 września w Boryszewie przy ul. Sobieskiego – miejscu stracenia przez Niemców 50. żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. odbyła się kolejna część uroczystości patriotycznych związanych z obchodami 83. rocznicy Bitwy nad Bzurą.  

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00. Chwilę wcześniej delegacje samorządów miasta i powiatu złożyły kwiaty na kwaterze poległych żołnierzy na cmentarzu w Kozłowie Biskupim. Kwiaty na cmentarzu złożyli: starosta Jolanta Gonta, wiceprzewodniczący rady miejskiej Arkadiusz Karaś, wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka, delegacja oficerów 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, reprezentant Grupy Rekonstrukcyjnej im. II batalionu 18. pułku piechoty oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie Biskupim.  

Przy pomniku na ul. Sobieskiego odprawiona została uroczysta msza św. polowa, której  przewodniczył ksiądz Jacek Grzywacz, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kozłowie Biskupim. Oprawę dla mszy zapewnił Piotr Milczarek wraz z prowadzonym przez siebie chórem Vivace.

- Nie wolno nam utracić pamięci o tamtych dniach, dlatego dzisiaj tą naszą wspólną solidarną modlitwą pragniemy ogarnąć naszych braci, żołnierzy, którzy tutaj w tym miejscu w tym miejscu 83. Lata temu 22 września 1939 roku w liczbie 50. zginęli w obronie naszej ojczyzny, nie na polu bitwy, ale po sfingowanym procesie, zostali rozstrzelani. Doświadczenie uczy, że jeżeli my sami nie zadbamy o pielęgnowanie naszej historii i nie zadbamy o godne uczenie zmarłych, to nikt nie zrobi tego za nas. Mamy obowiązek wyciągnąć wnioski z tej przeszłości by nigdy więcej nie dopuścić do powstania podobnego splotu przyczyn mogących doprowadzić do nowego rozpętania pożaru takiej wojny –

- podsumował ksiądz Jacek Grzywacz.

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci, żołnierze sochaczewskiego dywizjonu oddali również salwę honorową. Odbył się także program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Sochaczewskich strażaków podczas uroczystości reprezentował zastępca komendanta powiatowego PSP oraz poczet sztandarowy.

Tekst: tusochaczew.pl, zdjęcia - asp. A. Dzik - KPP Sochaczew

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}