Bezpieczna eksploatacja urządzeń grzewczych i kominowych
Wymagania i czynności zabronione
W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działań ratowniczych lub ewakuacji, a w szczególności:
- użytkowanie instalacji, urządzeń i narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem albo warunkami określonymi przez producenta bądź niepoddawanych okresowym kontrolom, o zakresie i częstotliwości wynikającej
z przepisów prawa budowlanego, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzenienia ognia, - rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów,
- przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju
i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszych niż 0,5m. od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 °C, - składowania materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji lub umieszczanie przedmiotów na tych drogach w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wymaganych wartości.
Instalacje i urządzenia kominowe
- W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
- od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt.1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt.1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
- W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust.1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych;
- Czynnośc i, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
- Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Przeglądy okresowe instalacji i urządzeń technicznych
1. Przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne) oraz instalacje gazowe w obiektach powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli - co najmniej raz w roku.
2. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznej i odgromowej powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 5 lat.
3. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, instalacji gazowych, elektrycznych i odgromowych powinny przeprowadzać osoby posiadające wymagane kwalifikacje w tym zakresie.
Uregulowania prawne
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów /Dz. U z 2010 r. Nr 109, poz. 719/.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz. U. z 2004 r. Nr 109, poz. 1156/.
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane/ Dz. U. z 2005 r. Nr 113, poz. 954/.
Sankcje karne
Niestosowanie się do obowiązujących przepisów jest zagrożone karą grzywny.