W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona przeciwpożarowa historycznej architektury drewnianej

23.08.2024

Ochrona przeciwpożarowa historycznej architektury drewnianej

W dniu 23 sierpnia 2024 r. w Ramach dni architektury drewnianej odbyło się Seminarium „Ochrona przeciwpożarowa historycznej architektury drewnianej”

Podczas seminarium poruszono tematykę związaną z ochroną przeciwpożarową drewnianych budynków. Zostały wygłoszone następujące prezentacje przez zaproszonych gości:

1. mł. bryg. Jarosław Kośmiński, Zasady bezpiecznego użytkowania domu drewnianego. Prewencja przeciwpożarowa domów drewnianych (Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem)

2. Piotr Horodyski, Ekspertyzy domów drewnianych po pożarach. Ekspertyza Domu Doktora w Zakopanem

3. Elżbieta Graboś (Skansen Zagroda Apolonia), st. bryg. mgr inż. poż. Krzysztof Kociołek domu Najkrótsza instrukcja obsługi: ochrona przeciwpożarowa drewnianego

Następnie w dniu 24 sierpnia 2024 roku odbyło się praktyczne szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji z obiektów drewnianych organizowane na Placu Niepodległości w Zakopanem. W szkoleniu aktywny udział wzięli funkcjonariusze Z Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem oraz druhowie z OSP Zakopane – Olcza.

Na szkoleniu poruszono następujące zagadnienia

Gaszenie gaśnicami wodno-mgłowymi. Sposoby gaszenia pożaru w fazie zarodku Każdy z uczestników pozyskał informację jak należy podchodzić w praktyce do pożaru oraz poznał sposoby operowania prądem gaśniczym z gaśnicy.

Bezpieczna ewakuacja z zadymionego budynku

Każdy z uczestników miał za zadanie odnaleźć wyjście z zadymionego korytarza namiotu. Był on wypełniony dymem i przypominał warunki panujące podczas pożaru.

Wybuch fizyczny oleju/tłuszczu spożywczego

Podczas demonstracji każdy uzmysłowił sobie, jak groźne może być gaszenie wodą pożaru oleju kuchennego. Co może doprowadzić do gwałtownego rozwoju pożaru i spowodować rozległe oparzenia na ciele gaszącego. Uczestnicy poznali zasady bezpiecznego gaszenia tego typu pożarów poprzez wykorzystanie dostępnych środków tzw. domowych (pokrywka, ręcznik). Zostały przedstawione specjalne gaśnice, które służą do gaszenia tego typu pożarów.

Palność drewna

Zaprezentowano palność drewna surowego oraz zaimpregnowanego dostępnymi na rynku preparatami ogniochronnymi. Uczestnicy mogli sprawdzić zasadność stosowania i wpływu środków ogniochronnych na drewno podczas kontaktu z ogniem.

Zapoznanie się ze sprzętem używanym przez strażaków

W trakcie trwania szkolenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem strażackim, znajdującym się na wyposażeniu ciężkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego oraz wypróbowania własnych sił podczas sprawiania armatury wodnej. Można było również zapoznać się Quadem oraz średnim samochodem ratowniczo gaśniczym będącym własnością OSP Zakopane Olcza. Osoby zainteresowane mogły również przymierzyć specjalne umundurowanie strażackie w którym funkcjonariusze biorą udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kośmiński
Zdjęcia: sekc. Szczepan Sachaj

Zdjęcia (3)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
26.08.2024 13:19 sekc. Adam Bendkowski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
sekc. Adam Bendkowski
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ochrona przeciwpożarowa historycznej architektury drewnianej 1.0 26.08.2024 13:19 sekc. Adam Bendkowski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}