Edukacja medialna – głos organizacji pozarządowych
22.02.2022
18 lutego 2022 r. w ramach cyklu spotkań poświęconych edukacji medialnej, członkowie KRRiT spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, działającymi na rzecz edukacji medialnej, cyfrowej i informacyjnej.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Koalicji Otwartej Edukacji, Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej (PTEM), Fundacji Orange, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Szkoła z Klasą, Instytutu Dyskursu i Dialogu, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji Centrum Cyfrowe, Stowarzyszenia Analityków Mediów Publicznych, Stowarzyszenia Demagog, Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji edTech Poland, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Fundacji „Dbam o mój Z@sięg”, a także Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zgodnie z dyrektywą o audiowizualnych usługach medialnych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi działania w kierunku upowszechniania oraz rozwijania świadomego i krytycznego odbioru mediów, jako istotnego elementu edukacji obywatelskiej.
KRRiT od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, promując inicjatywy służące podnoszeniu umiejętności cyfrowych i kształceniu kompetencji świadomej konsumpcji mediów. Wspiera prowadzone przez te instytucje kampanie informacyjne w zakresie doskonalenia świadomego i krytycznego odbioru przekazów medialnych. Docenia również działania podejmowane przez organizacje factcheckingowe.
Wobec nasilającej się dezinformacji, fake newsów czy manipulacji przekazami medialnymi i publikacjami w sieci, bardzo ważne staje się świadome korzystanie z mediów, umiejętność weryfikacji źródła informacji, rozróżnianie komentarza lub opinii od samej informacji.
Podczas spotkania w KRRiT rozmawiano o możliwości podjęcia wspólnych działań w tym zakresie, zawiązania szerokiej koalicji na rzecz fact checkingu i podpisania Kodeksu dobrych praktyk.
KRRiT podkreśliła rolę trzeciego sektora jako eksperta w ocenie skuteczności dotychczasowych działań w zakresie edukacji medialnej w Polsce, w tym realizowanych przez jednostki państwowe i instytucje publiczne. Zdaniem ragulatora, organizacje pozarządowe mają szeroki wgląd w inicjatywy realizowane również w partnerstwie publiczno-prywatnym.
Udział organizacji pozarządowych będzie cenną pomocą przy opracowaniu przez KRRiT Raportu otwarcia na temat stanu edukacji medialnej w Polsce wraz z rekomendacjami dla organów państwa dotyczącymi podejmowania dalszych działań. Dokument posłuży również do przygotowania sprawozdania dla Komisji Europejskiej, jak i wypracowania Planu działań w zakresie edukacji medialnej.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność systemowego podejścia do problematyki edukacji medialnej ze strony instytucji państwa. Podkreślali znaczenie koordynacji i spójności działań. Z zadowoleniem przyjmując aktywność regulatora w zakresie edukacji medialnej, zadeklarowali szeroką współpracę w ramach inicjatyw KRRiT jak i własnych.