W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krótki przegląd nowości z Europy

27.05.2022

Republika Czeska

Czeski Urząd ds. Telekomunikacji jest gotowy, po konsultacjach z zainteresowanymi podmiotami, na przekazanie do uruchomienia w 2023 r. częstotliwości dla regularnej emisji DAB+ w sieci nadawców komercyjnych. Wydarzenie to będzie częścią obchodów 100-lecia radia czechosłowackiego, które przypada na dzień 18 maja 2023 r. 

W dniu 1 czerwca 2022 r w Czech Television Congress Hall w Pradze odbędzie się konferencja poświęcona implementacji naziemnej radiofonii cyfrowej w standardzie DAB+ oraz innym zagadnieniom związanym z przyszłością radia, jak sposób pomiaru słuchalności.  W konferencji wezmą udział: nadawca publiczny Czech Radio, stacje komercyjne, Stowarzyszenie Prywatnych Operatorów Nadawczych (APSV), operatorzy sieci DAB+ i FM, regulator rynku oraz Czeski Urząd ds. Telekomunikacji.

Hiszpania

Senator Carles Mulet poinformował, że koalicja Walencji złożyła w Parlamencie propozycję nowelizacji Ogólnego Prawa Telekomunikacyjnego w sprawie implementacji naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+. Powiedział on: „jesteśmy bardzo opóźnieni w stosunku krajów wokół nas nie wprowadzając radia cyfrowego”.  Przypomniał również o europejskim wymaganiu wyposażania wszystkich nowych samochodów w  odbiorniki naziemnego radia cyfrowego.

Niemcy

Na terenie Niemiec systematycznie wzrasta liczba stacji nadawczych DAB+. Ostatnio uruchomiono 8 stacji w Dolnej Saksonii, sześć w Bawarii, 4 w Brandenburgii. 

Norwegia

Norweski regulator medialny przeznaczył 8,2 mln NOK (ok. 0,83 mln Euro) na wspieranie radiofonii lokalnej, z czego 4,4 mln NOK będzie przeznaczone na pokrycie wydatków jakie lokalne radia ponoszą na nadawanie w standardzie DAB+. Dzięki temu wsparciu rozgłośnie lokalne, które mają niewielkie przychody, będą w stanie oferować programy w wersji cyfrowej.  

Wielka Brytania

Nowe badania słuchalności na platformach cyfrowych wskazują 72% wszystkich stacji komercyjnych i 65% radia BBC. DAB jest najbardziej popularną platformą radiową i stanowi 41% łącznej słuchalności oraz 60% słuchalności cyfrowej. Słuchalność analogowa spadła do 1/3 (32%) słuchalności w ogóle.

Ofcom wydał 17 nowych koncesji dla stacji radiowych w tzw. malej skali (small-scale DAB). Będą one działać w północno-zachodniej Anglii i północno-wschodniej Walii. Na terytorium Wielkiej Brytanii planowane jest uruchomienie ponad 200 takich stacji, obecnie jest ich 42.             

{"register":{"columns":[]}}