W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena gotowości polskich widzów do zmiany standardu sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC - KIM prezentuje wyniki badań

08.12.2021

29 listopada 2021 r. w biurze KRRiT odbyła się debata KRRiT, KIM i Cyfrowej Polski w sprawie konieczności wzmocnienia kampanii dotyczącej zmiany nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Plakat Konferencja_DVBT2-HEVC

Z danych przedstawionych przez Krajowy Instytut Mediów w czasie konferencji „Czy jesteśmy gotowi na DVB-T2/HEVC?” wynika, że ponad połowa polskich widzów nie jest świadoma tego, że w przyszłym roku dojdzie do zmiany standardu sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC.

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że największy problem występuje z dotarciem z odpowiednią informacją do osób powyżej 60 roku życia, a regulacje nie zapewniają bezpieczeństwa konsumentów na rynku sprzętu RTV.

Eksperci biją na alarm, że wiedza o zmianie sygnału nadawania nie jest powszechna i często jedynie powierzchowna. Od lipca br. sytuację bada Krajowy Instytut Mediów (KIM): „Definiujemy najbardziej zagrożone grupy społeczne i ich potrzeby w kontekście odbioru telewizji. Najgorszą sytuację w październiku tego roku obserwowaliśmy w gospodarstwach domowych odbierających wyłącznie sygnał z NTC, w których wiek osób w nich zamieszkających przekracza 60 lat, czyli wśród osób często wykluczonych cyfrowo. Zaledwie 36 proc. z nich wie o wyłączeniu starego sygnału na rzecz DVB-T2/HEVC”, mówił podczas spotkania Mirosław Kalinowski, Dyrektor KIM. Dodał również, iż niewiele widzów wie, jakie korzyści płyną z nadchodzącej zmiany: „Głównym źródłem wiedzy na ten temat wciąż jest telewizja. Konieczne jest wzmocnienie za jej pomocą – i nie tylko – działań informacyjnych dedykowanych dla grupy widzów najbardziej narażonej na brak dostępu do sygnału nadawanego w nowej technologii”, zaznaczał Mirosław Kalinowski.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, przypominał z kolei, że jednym z praw konsumenta jest dostęp do informacji: „Dotarcie z wiedzą o zmianach w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej to wspólne wyzwanie. Potrzebujemy skoordynowanych działań informacyjnych, m.in ze strony nadawców, by przekaz trafił do odbiorców. Konieczne są także powszechne starania aby decyzje zakupowe konsumentów uwzględniały nowy standard nadawania, pozwalający korzystać z urządzeń przez wiele lat”, apelował prezes Tomasz Chróstny.

Na znaczny zasięg nadchodzącej zmiany i potrzebę kompleksowych, skoordynowanych działań w kraju uwagę zwraca Przewodniczący KRRiT: „Naziemna telewizja cyfrowa wciąż stanowi istotne źródło wiedzy dla wielu Polaków.  O ich nieprzerwany dostęp do informacji wspólnie zadbać musi administracja publiczna, nadawcy, jak i producenci i dystrybutorzy odbiorników. Dostrzegamy niepodważalne korzyści, jakie niesie nowy standard sygnału NTC dla odbiorców i pragniemy wspierać proces przygotowania Polaków na nadejście DVB-T2/HEVC”, komentuje Witold Kołodziejski.

Nieuczciwe praktyki sprzedażowe

Uczestnicy debaty wskazywali również na problemem, jakim jest dostępność na rynku sprzętu, który nie spełnia odpowiednich wymagań. Nieuczciwe praktyki sprzedażowe i brak nadzoru nad sytuacją na rynku sprzętu telewizyjnego mogą, zdaniem ekspertów, narażać konsumentów na zakup sprzętu, który w lipcu stanie się niezdatny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

„Regulatorzy, nadawcy, konsumenci i rynek muszą dojść do porozumienia, by płynnie przejść w Polsce na DVB-T2/HEVC i ułatwić proces dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej, szczególnie w obliczu sezonowej wzmożonej aktywności konsumenckiej na przełomie roku. Jasno trzeba określić, jaki organ odpowiada za kontrolę urządzeń wprowadzanych do obiegu pod kątem zgodności z nowymi wymogami technicznymi oraz jakie sankcje grożą za wprowadzanie sprzętu niespełniającego ich. Tylko tak uchronimy konsumentów, szczególnie tych najbardziej narażonych i wykluczonych cyfrowo”, mówił Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska, organizator konferencji.

Jego zdaniem do kampanii informacyjnej muszą włączyć się sprzedawcy, którzy – jako autorytet dla konsumentów – powinni jasno tłumaczyć, który sprzęt nada się do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w przyszłym roku oraz czy danego konsumenta w ogóle zmiana ta dotyczy.

Zmiany w nadawaniu etapami do połowy 2022 r.

Obecni na konferencji Przedstawiciele administracji publicznej z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, reprezentanci środowisk konsumentów, nadawców, producentów i dystrybutorów odbiorników TV rozważali m.in. podjęcie działań wzorowanych w innych krajach europejskich w związku z analogicznymi zmianami.

Wyłączenie sygnału NTC w starym standardzie i rozpoczęcie nadawania z użyciem DVB-T2 z kodekiem HEVC, będzie miało miejsce do lipca 2022 r. Proces odbędzie się w czterech etapach, na poszczególnych obszarach kraju.

Zmiany dotyczyć będą około 5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej powinni do tego czasu zaopatrzyć się w sprzęt pozwalający na jej nieprzerwany odbiór.

 

Zapis konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=co4jqNLqc1c

{"register":{"columns":[]}}