W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona małoletnich

Departament Monitoringu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji systematycznie kontroluje programy telewizyjne i radiowe pod kątem przestrzegania przepisów chroniących małoletnich, czyli art. 18 ust. 4-5b ustawy o rtv  oraz rozporządzenia KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 roku.

W tym zakresie prowadzone są różne rodzaje monitoringów (tygodniowych prób programów albo wybranych rodzajów audycji). Przedmiotem tych monitoringów jest przestrzeganie przez nadawców dwóch zasad leżących u podstaw obowiązującego systemu ochrony prawnej małoletnich:

  • czasu chronionego,
  • prawidłowej kwalifikacji audycji dla poszczególnych kategorii wiekowych.

Jeżeli monitorowany program bądź audycja narusza postanowienia art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji lub rozporządzenia KRRiT, a Przewodniczący KRRiT podejmuje decyzję o nałożeniu kary na nadawcę (bądź wzywa do zaniechania określonych treści), wówczas Departament Programowy przygotowuje i przekazuje Przewodniczącemu KRRiT projekt decyzji o ukaraniu nadawcy. W przypadku nałożenia kary na nadawcę Departament Programowy przechowuje kopię nagrania (na potrzeby ewentualnego postępowania sądowego), a nagranie oryginalne zwracane jest nadawcy.

Obowiązki nadawców

Działania mające na celu ochronę małoletnich widzów KRRiT prowadzi w oparciu o dwa akty prawne. Nakładają one na nadawcę obowiązek dbania o ochronę małoletnich widzów poprzez odpowiednie znakowanie nadawanych audycji i przekazów, wskazujących na kategorię wiekową dla jakiej są przeznaczone oraz przestrzeganie czasu ustawowo chronionego (6.00 – 23.00), kiedy to nie można nadawać treści i obrazów mogących mieć szkodliwy wpływ na prawidłowy psychiczny, fizyczny czy moralny rozwój dzieci i młodzieży.

W ramach kontroli stopnia realizacji przepisów prawa przez nadawców, KRRiT monitoruje wybrane programy telewizyjne oraz, w przypadku stwierdzenia naruszeń, podejmuje działania mające na celu zdyscyplinowanie nadawców, likwidację naruszeń, a ostatecznie stworzenie bezpiecznej dla dzieci i młodzieży oferty programowej.

{"register":{"columns":[]}}