Publikacje inne
-
Naziemna radiofonia cyfrowa DAB+ w Polsce – stan na 31 lipca 2021 r. docx 2,60 MB
-
Cyfrowe radio DAB w Europie, stan na koniec lipca 2016 pdf 616 KB
-
Profile odbiorników DAB+ określone przez WorldDAB docx 25 KB
Sporządzone przez WorldDAB profile odbiorników cyfrowych definiujące minimalne wymagania funkcjonalne dla tych odbiorników. Producenci sprzętu mogą oferować również dodatkowe funkcje w celu wyróżnienia ich odbiorników w stosunku do innych. Profile odbiorników zawierają funkcje obowiązkowe, które muszą występować w odbiorniku oraz funkcje zalecane.
Dokument omawiający sytuację radia cyfrowego w Europie- stan na koniec roku 2015
-
DAB+, cyfrowe radio 2.0 docx 6,9 MB
Artykuł Tomasza Kulasa opublikowany w marcowym numerze miesięcznika CHIP
Gunnar Garfors, prezes IDAG (International DMB Advancement Group) omawia w swej prezentacji sytuację radia DAB+ w Norwegii, kraju przodującym w uruchamianiu nowej cyfrowej radiofonii oraz kolejny element cyfrowy na radiowym rynku – smartfon z wbudowanym tunerem DAB+.
Prezentacja zatytułowana „ DABCAST - Kompleksowa, ekonomiczna, innowacyjna platforma w chmurze dla radiodyfuzji”, pokazana przez przedstawicieli warszawskiej firmy BCAST.
Prezentacja dotyczy „Sieci jednoczęstotliwościowej stosującej platformę nadawczą DAB+ na potrzeby lokalnych nadawców w Polsce”. Prezentacja stanowił podsumowanie prac wykonanych przez zespół ekspertów z Politechniki Wrocławskiej, wrocławskiego Instytutu Łączności oraz Radia Wrocław.
- Zalety ekonomiczne DAB+ pdf 4,6 MB
Prezentacja autorstwa Jensa Stockmanna, specjalisty w zakresie urządzeń radiowych, pracującego w firmie Gates Air. Prezentacja zawiera porównanie aspektów ekonomicznych aktualnie używanych systemów radiowych: analogowego radia FM oraz cyfrowych systemów DRM i DAB+.
- W kierunku cyfrowego radia docx 98 KB
Opublikowany 6 marca b.r. w Radio World artykuł autorstwa Christiana Vogga (szefa wydziału radia EBU)i Davida Fernándeza Quijady (analityka medialnego EBU) na temat rozwoju cyfrowej radiofonii.
- Fonia na czystych bitach pdf 649 KB
Artykuł Jerzego Bojanowicza, opublikowany w Przeglądzie Technicznym (8 marca 2015) opisujący aktualny stan cyfrowego radia w Polsce.
- Prezentacja systemu DAB+ pdf 5,1 MB
Prezentacja autorstwa dr Les Sabela, członka Komitetu Techniki WorldDMB, pracownika naukowego w Instytucie Badań Telekomunikacji na University of South Australia oraz założyciela i dyrektora australijskiej firmy telekomunikacyjnej S-Com Technologies, zajmującej się radiofonią cyfrową.
Narzędzia cyfrowego radia - prezentacja Christiana Vogga, Dyrektora Departamentu Radia i Mediów w EBU, pokazana 4 listopada 2014 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego WorldDMB w Rzymie. Prezentacja pokazuje stan implementacji DAB w poszczególnych krajach i omawia 30 kluczowych czynników sukcesu. W oparciu o doświadczenia państw wiodących w tej dziedzinie – Norwegii, Szwajcarii i Anglii zostały zebrane rekomendacje do skutecznego działania w kierunku wprowadzania i rozwoju radia DAB.
Dokument autorstwa Krystyny Rosłan-Kuhn – eksperta w KRRiT i Mirosława Ostrowskiego – Dyrektora Technicznego Radia Wrocław SA, został wygłoszony w formie referatu w czerwcu 2014 r na Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji w Warszawie. Zawiera podstawowe informacje o radiu cyfrowym i może być doskonałym wprowadzeniem w tę problematykę.
Prezentacja Christiana Vogga - podsumowanie i wnioski dotyczące radia cyfrowego.
Porównanie kodowania dźwięku w technikach DAB+ i DAB jest skrótem informacji ze strony World DMB dotyczącej jakości dźwięku w obu systemach.
Porównanie dwóch technologii – radiofonii rozsiewczej i streamingu internetowego, dotyczy działania, funkcji oraz kosztów ponoszonych przez nadawców i słuchaczy obu tych mediów. Autor prezentacji podkreśla perspektywę korzystania z obu wzajemnie uzupełniających się mediów (radio hybrydowe).
- Prezentacja dotycząca radia hybrydowego ppt 4,5 MB
Przyszłość radia jest wieloplatformowa, a jej podstawowym elementem pozostanie radiofonia rozsiewcza. Konieczna jest modyfikacja istniejących rozwiązań zapewniająca im większą funkcjonalność. Taką modyfikacją może być radio hybrydowe, w którym dźwięk dostarczany jest przez radiofonię rozsiewczą, a wizualizacje i dane poprzez Internet.