Udzielenie lub rozszerzenie koncesji
Podstawą do złożenia wniosku o koncesję na rozpowszechnianie programu drogą naziemną (z nadajników naziemnych) jest Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych.
Jest ono publikowane w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski", po zasięgnięciu opinii Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Informacja o ogłoszeniu jest zamieszczana w dwóch drukowanych dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz umieszczana na stronie internetowej KRRiT (ogłoszenia - kliknij by przejść).
Powyższa procedura (poprzedzona Ogłoszeniem Przewodniczącego KRRiT) odnosi się również do wniosków o rozszerzenie koncesji naziemnej o kolejną stację nadawczą oraz wniosków o rozszerzenie koncesji o prawo do rozpowszechniania programu w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie.
Przewodniczący KRRiT podaje listę wnioskodawców biorących udział w postępowaniu do publicznej wiadomości – są one dostępne na stronie internetowej KRRiT oraz w Biurze KRRiT.
Wnioski złożone w związku z wyżej wymienionymi postępowaniami pozostawia się bez rozpoznania w przypadkach:
- złożenia wniosku po terminie określonym w Ogłoszeniu,
- niezgodności wniosku z warunkami określonymi w Ogłoszeniu w zakresie przedmiotu postępowania, określenia charakteru programu lub warunków technicznych.
Wnioski o udzielenie lub rozszerzenie o kolejną stację nadawczą koncesji na nadawanie programów radiowych lub telewizyjnych drogą naziemną należy składać na formularzach, które można uzyskać na stronie internetowej KRRiT (formularze - kliknij by przejść) lub w siedzibie KRRiT w Warszawie przy Skwerze Kardynała Wyszyńskiego 9.
Wypełnione wnioski można nadsyłać pocztą lub składać w kancelarii KRRiT w pok. 11.
W czasie trwania postępowania wnioskodawca obowiązany jest zgłaszać niezwłocznie Przewodniczącemu KRRiT zmiany stanu faktycznego lub prawnego objętego wnioskiem.
Jeżeli w postępowaniu rozpatrywane są wnioski złożone przez więcej niż jednego wnioskodawcę, to zmiany wniosku, w części dotyczącej informacji programowych lub ekonomiczno-finansowych w zakresie formularza „Informacje ekonomiczno-finansowe” oraz założeń do planu finansowego i specyfikacji źródeł finansowania planowanego przedsięwzięcia, dokonane w czasie trwania postępowania, nie będą uwzględniane.
Za zmianę uważa się również uzupełnienie wniosku polegające na złożeniu dokumentów brakujących w dniu złożenia wniosku.
W postępowaniu o udzielenie koncesji (zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji) ocenia się w szczególności:
- stopień zgodności zamierzonej działalności programowej z zadaniami określonymi w art. 1 ust. 1 ustawy (dostarczanie informacji, udostępnianie dóbr kultury i sztuki, ułatwianie korzystania z oświaty i dorobku nauki, upowszechnianie edukacji obywatelskiej, dostarczanie rozrywki, popieranie krajowej twórczości audiowizualnej), z uwzględnieniem stopnia realizacji tych zadań przez innych nadawców działających na obszarze objętym koncesją,
- możliwości dokonania przez wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu,
- przewidywany udział w programie audycji wytworzonych przez nadawcę lub na jego zamówienie albo we współdziałaniu z innymi nadawcami,
- przewidywany udział audycji, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 3 (audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim i audycji europejskich), w programie telewizyjnym albo utworów, o których mowa w art. 15 ust. 2 (utworów słowno-muzycznych wykonywanych w języku polskim), w programie radiowym lub telewizyjnym,
- dotychczasowe przestrzeganie przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu.