W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgromadzenie Ogólne WorldDAB i WorldDAB Summit 2021

01.12.2021

Logo WorldDAB

Jak co roku, na początku listopada miało miejsce najważniejsze wydarzenie organizowane przez WorldDAB Forum. Tym razem miało ono nieco odmienną formę: 8 listopada odbyło się Zgromadzenie Ogólne WorldDAB dostępne wyłącznie dla członków organizacji, a 9 listopada ogólnie dostępna konferencja pod nazwą – WorldDAB  Summit. Oba wydarzenia w formule online transmitowane były „na żywo” za pośrednictwem youtube.com.  

WorldDAB Forum zrzesza obecnie 107 członków z 33 krajów. Zgromadzenie Ogólne 2021 dokonało podsumowania działalności organizacji przez ostatni rok, a także nakreśliło plan zadań na najbliższy okres. W prezentacji wprowadzającej Prezes WorldDAB Patrick Hannon podkreślił, że mimo trudnych warunków spowodowanych pandemią obecną w całej Europie udało się zrealizować planowane zadania. Teza ta znalazła również potwierdzenie w sprawozdaniach liderów komitetów roboczych: Azji i Pacyfiku, automotive, technicznego, ds. Marketingu, ds. widma i implementacji sieci. Sprawozdanie finansowe, zaakceptowane jednogłośnie przez Zgromadzenie, złożył skarbnik WorldDAB Ron Schiffelers. Ze sprawozdania tego wynika dodatni bilans organizacji ze rok 2021.   

W związku z upływem dwuletniej kadencji dokonano wyboru nowych władz organizacji. Zgłaszanie kandydatów do Zarządu i głosowanie odbyły się we wrześniu i październiku  drogą elektroniczną, natomiast wyniki ogłoszono podczas Zgromadzenia Ogólnego. Prezesem WorldDAB  na kolejną kadencję został wybrany Patrick Hannon, Wiceprezeskami Joan Warner z Australii i Jacqueline  Bierhorst z Nideralndów, a skrabnikiem ponownie Ron Schiffelers z Danii. W skład 21- osobowego Zarządu  został wybrany przedstawiciel Polski Mirosław Ostrowski.

Doroczną nagrodę za zasługi dla WorldDAB przyznano Helwinowi Leschowi z Bayerischer Rundfunk za ponad 25 lat zaangażowania w rozwój DAB w Niemczech i Europie.

Konferencja pod nazwą WorldDAB Summit 2021 zgromadziła ponad 500 uczestników z całego świata: przedstawicieli nadawców, operatorów, organów regulacyjnych, producentów sprzętu profesjonalnego i konsumenckiego i innych specjalności, zainteresowanych rozwojem radiofonii cyfrowej na świecie.

W sesji 1, otwierającej przedstawiono aktualną sytuację na głównych rynkach, na których postęp był najbardziej znaczący. Francja uruchomiła w październiku 2 multipleksy ogólnokrajowe zawierające 25 programów. W Niemczech słuchalność DAB+ wzrasta dzięki intensywnej kampanii marketingowej i atrakcyjnej ofercie programowej. Szwajcaria potwierdziła ostatecznie datę 31 grudnia 2024 r.  jako termin wyłączenia emisji analogowej FM. W Wielkiej Brytanii opublikowano przegląd sytuacji w radiu i usługach audio pt. „Digital Radio and Audio Review”, zawierający prognozy rozwojowe dla brytyjskiego sektora radiowego.    

W sesji 2 wskazano jak radio się zmienia, w jaki sposób treści audio są transmitowane i konsumowane. Konwersja od analogu do cyfry odbywa się stopniowo i stawia rynek radiowy przez wyzwaniami, stwarzając jednocześnie nowe możliwości. W sesji dokonano przeglądu trendów w rozwoju urządzeń do transmisji dźwięku. Ponadto spróbowano ocenić w jaki sposób nadawcy rozumieją wpływ DAB+ na środowisko.

Sesja 3 poświęcona była problemom radia w samochodzie, przede wszystkim z punktu widzenia rynku samochodowego. Przedstawiono wyniki badań firmy Edison Research na temat preferencji i zachowań nabywców na sześciu najważniejszych rynkach samochodowych. We wnioskach znalazły się informacje na temat reakcji zarówno producentów samochodów jak i nadawców. 

Sesja 4 poświęcona była prezentacji nowych rynków. Ogólną ocenę rozwoju DAB+ w sektorze radia publicznego przedstawiła Dyrektor ds. Radia w EBU. Przedstawiciele rynków rozwijających się, to jest  Republiki Czeskiej, Polski i Chorwacji zaprezentowali sytuację DAB+ w ich krajach oraz perspektywy rozwojowe.                                      

{"register":{"columns":[]}}