Kampanie prewencyjne
W oparciu o dokonywane co roku od ponad 30 lat analizy przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy i rolniczych chorób zawodowych, większość działań prewencyjnych Kasy ukierunkowana jest na ograniczenie ryzyka występowania najczęściej zgłaszanych zdarzeń wypadkowych i chorób zawodowych rolników. Z opracowań KRUS wynika, że około połowę wypadków przy pracy rolniczej stanowią upadki osób w gospodarstwach rolnych, kolejne liczne (po 11-13% zgłaszanych zdarzeń w wymienionych grupach), o dużych skutkach zdrowotnych grupy wypadkowe to pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń oraz uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta. Tym zdarzeniom dedykowano kampanie prewencyjne: Rola rolnika, by upadku unikał, Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz, Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz.
Od wielu lat wśród chorób zawodowych rolników ubezpieczonych w KRUS dominują choroby zawodowe roznoszone przez kleszcze, głównie borelioza i odkleszczowe zapalnie opon mózgowych. Oddziaływaniu na rzecz zapobiegania im dedykowana jest kampania Rolniku, nie daj się kleszczom. Kolejna kampania pod hasłem Kości i stawy też rolnika sprawy służy popularyzowaniu sposobów zapobiegania chorobom układu ruchu.
Najnowsza kampania prewencyjna Kasy prowadzona jest pod hasłem Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami. Ma na celu zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp. oraz popularyzowanie zasad ochrony środowiska naturalnego.
Więcej na temat poszczególnych kampanii w linkach (linkami mogłyby być również wyboldowane hasła kampanii):
- Rola rolnika, by upadku unikał (https://www.gov.pl/web/krus/rola-rolnika-by-upadku-unikal)
- Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz (https://www.gov.pl/web/krus/madrze-postepujesz-wypadku-nie-spowodujesz
- Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz (https://www.gov.pl/web/krus/nie-ryzykujesz-gdy-znasz-i-szanujesz)
- Rolniku nie daj się kleszczom (https://www.gov.pl/web/krus/rolniku-nie-daj-sie-kleszczom
- Kości i stawy tez rolnika sprawy (https://www.gov.pl/web/krus/kosci-i-stawy-tez-rolnika-sprawy)
- Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami (https://www.gov.pl/web/krus/bezpiecznie-z-niebezpiecznymi-substancjami)
Ad. III Oddziaływanie na rzecz właściwej produkcji rzecz właściwej produkcji i dystrybucji środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej
W ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników Kasa podejmuje starania o właściwą produkcję i dystrybucję bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników.
Maszynom i urządzeniom o wysokim poziomie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym Prezes KRUS nadaje Znak Bezpieczeństwa KRUS oraz przyznaje wyróżnienie targowe Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym. Od 2000 roku producentom i dostawcom tych wyrobów wręczana jest statuetka DOBROSŁAW symbolizująca ochronę zdrowia i życia rolników. Kasa informuje i zapoznaje rolników z wyrobami oznaczonymi Znakiem Bezpieczeństwa KRUS i wyróżnieniem targowym Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym. Prezentuje je podczas szkoleń, targów, konferencji, seminariów i pokazów oraz zachęca do ich nabywania.
Inną formą oddziaływania w ramach starania o właściwą produkcję i dystrybucję bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie oraz sprzętu i odzieży ochronnej dla rolników jest prowadzenie działań prewencyjnych, których celem jest eliminowanie z rynku technicznych środków produkcji, które mogą stanowić przyczynę wypadków (np. przy stwierdzeniu wad konstrukcyjnych maszyn i urządzeń rolniczych lub wykonanych nieprawidłowo usług, brak odpowiednich osłon i zabezpieczeń, niewłaściwe zapisy w instrukcji obsługi).
Jeśli przyczyną wypadku przy pracy rolniczej była wadliwość stosowanego środka produkcji lub nieprawidłowość świadczonej usługi Prezes Kasy w postępowaniu regresowym może domagać się od dostawców wadliwych wyrobów i usług zwrotu wypłaconych świadczeń powypadkowych.
- Znak Bezpieczeństwa KRUS
- Regulamin przyznawania Znaku Bezpieczeństwa KRUS
- Zestawienie wyrobów, którym przyznano Znak Bezpieczeństwa KRUS
- Wyróżnienie targowe Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym,
- Regulamin przyznawania wyróżnienia targowego Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym,
- Zestawienie wyrobów, którym przyznano wyróżnienia targowe Wyrób zwiększający bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym.