W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nazewnictwo geograficzne świata (2004-2010)

W latach 2004-2010 został opracowany przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP i wydany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii cykl zeszytów gazetera (wykazu nazw geograficznych) ważniejszych obiektów geograficznych świata p.t.: „Nazewnictwo geograficzne świata”. Ukazało się łącznie dwanaście zeszytów tego gazetera: 1. Ameryka, Australia i Oceania; 2. Bliski Wschód; 3. Afryka; 4. Azja Południowa; 5. Azja Środkowa i Zakaukazie; 6. Białoruś, Rosja, Ukraina; 7. Azja Południowo-Wschodnia; 8. Antarktyka; 9. Azja Wschodnia;10. Morza i oceany; 11. Europa, część I; 12. Europa, część II.

W wykazach uwzględniane są nazwy dwóch rodzajów – polskie egzonimy oraz endonimy. Egzonimami są tradycyjne polskie nazwy stosowane dla obiektów znajdujących się poza granicami naszego kraju (np. ParyżNowy JorkBangkok). Endonimami są natomiast nazwy obiektów geograficznych w językach używanych na obszarze, gdzie dany obiekt się znajduje (np. ParisNew YorkKrung Thep). W wykazach starano się podać oficjalne formy nazw geograficznych, pochodzące z narodowych wykazów nazewniczych, map topograficznych i innych oficjalnych źródeł. Kiedy okazywało się to niemożliwe, korzystano z najbardziej wiarygodnych publikacji międzynarodowych. Dlatego niekiedy formy nazw urzędowych mogą budzić wątpliwości, bo choć ich ustalanie odbywało się z dużą starannością, to jednak napotykano czasem na trudne do pokonania przeszkody. Mogły one wynikać z braków w materiałach źródłowych, a nawet, bo i to się zdarzało, z różnych, sprzecznych wersji nazewnictwa podawanych w oficjalnych publikacjach instytucji rządowych lub organów ustawodawczych. Należy podkreślić, że Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych standaryzuje polskie formy nazw obiektów znajdujących się poza granicami Polski (egzonimy), nie zajmuje się zaś standaryzacją nazw oryginalnych (endonimów).

Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 1.             Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 2.

Materiały

Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 12. Europa, Część II
zeszyt​_12.pdf 2.43MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 11. Europa, Część I
zeszyt​_11.pdf 1.15MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 10. Morza i oceany
zeszyt​_10.pdf 0.90MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 9. Azja Wschodnia
zeszyt​_09.pdf 0.81MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 8. Antarktyka
zeszyt​_08.pdf 0.43MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 7. Azja Południowo-Wschodnia
zeszyt​_07.pdf 0.88MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 6. Białoruś, Rosja, Ukraina
zeszyt​_06.pdf 0.70MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 5. Azja Środkowa i Zakaukazie
zeszyt​_05.pdf 1.10MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 4. Azja Południowa
zeszyt​_04.pdf 0.89MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 3. Afryka
zeszyt​_03.pdf 2.26MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 2. Bliski Wschód
zeszyt​_02.pdf 0.82MB
Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 1. Ameryka, Australia i Oceania
zeszyt​_01.pdf 1.28MB

 

 

{"register":{"columns":[]}}