W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

600 milionów na kulturę w ramach unijnego programu FEnIKS na lata 2021-2027

14.12.2022

„To jest dobra wiadomość dla Polski. Państwo polskie efektywnie działa także w obszarze środków europejskich. W poprzedniej perspektywie w sektorze kultury zrealizowaliśmy 146 projektów o wartości ponad 3 mld zł, z czego 1/3 to były środki z budżetu państwa, a 2/3 – z funduszy wspólnotowych. W tej perspektywie na kulturę będzie przeznaczone 600 mln euro, czyli o 133 mln euro więcej niż w poprzedniej” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas dzisiejszej uroczystości podpisania porozumień w sprawie realizacji programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027”. Porozumienie przekazuje MKiDN odpowiedzialność za wdrażanie priorytetu poświęconego kulturze w ramach programu FENIKS, będącego kontynuacją POIiŚ na lata 2014-2020.

600 milionów na kulturę w ramach unijnego programu FEnIKS na lata 2021-2027, fot. Marcin Kaproń/MFiPR

Wicepremier podkreślił, że choć ogólna kwota w ramach nowej perspektywy finansowej jest nieco mniejsza, to pula środków w priorytecie VII „Kultura” została zwiększona.

Mamy satysfakcję, że w tej perspektywie udało się uzyskać w FEnIKS-ie większą alokację niż w poprzedniej perspektywie, co jest efektem tego, że nasz resort sprawnie poradził sobie z wydawaniem i z alokowaniem tych środków – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że przyznane środki zostaną przeznaczone głównie na zwiększenie atrakcyjności infrastruktury kultury oraz atrakcyjności turystycznej miejsc dziedzictwa historycznego i w obydwu obszarach objętych programem będą realizowane także kryteria transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Polska modernizuje się podobnie jak cały świat. Chcemy żyć w czystym środowisku i zmodernizować nasze instytucje, również pod kątem cyfrowym. Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o liczbę projektów cyfryzacyjnych – zaznaczył wicepremier.

Dziękując za dobrą współpracę Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej, minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że MKiDN jako instytucja pośrednicząca przyjmuje współodpowiedzialność za wydatkowanie przyznanych środków i zapewnił, że będą one wydawane na sprawną realizację projektów ze środków publicznych i europejskich z pożytkiem dla dobra publicznego.

O Programie FEnIKS

Głównym celem Programu FEnIKS jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej. Budżet programu to ponad 24 mld euro – są to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

W ramach Programu realizowany będzie m.in. VII Priorytet „Kultura”, przeznaczony na wsparcie inwestycji o ponadregionalnym oddziaływaniu. Budżet tego priorytetu wynosi rekordowe 600 mln euro, czyli aż o 130 mln euro więcej niż w POIiŚ (467 mln euro). To największe środki europejskie przeznaczone na kulturę od czasu wejścia Polski do struktur UE.

Celem priorytetu jest wsparcie projektów mających na celu tworzenie odpowiednich warunków infrastrukturalnych sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w kulturze i w życiu społecznym oraz ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej zabytków.

Odrębny priorytet programu FEnIKS dla sektora kultury będzie wspierał inwestycje o charakterze ponadregionalnym dotyczące dwóch obszarów: rozwoju infrastruktury kultury  (zabytkowej i niezabytkowej) w celu wzmocnienia jej wpływu na rozwój gospodarczo-społeczny, włączenie społeczne i innowacje społeczne oraz ochrony i podniesienia atrakcyjności turystycznej najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego w celu wzmocnienia ich wpływu na rozwój gospodarczy, włączenie społeczne i innowacje społeczne.

Wsparcie skierowane będzie do państwowych instytucji kultury, instytucji kultury współprowadzonych przez administrację rządową, instytucji kultury posiadających zbiory wchodzące w zakres Narodowego Zasobu Bibliotecznego, publicznych szkół i uczelni artystycznych; podmiotów zarządzających obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO i Pomników Historii Prezydenta RP oraz posiadających tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego - innych niż wskazane powyżej.

W projektach obowiązkowo będą realizowane działania miękkie w zakresie podnoszenia kompetencji kadr kultury, rozwoju widowni czy tworzenia narzędzi i metodyk, wykorzystywanych do tworzenia oferty kulturalnej i aktywizacji społecznej.

Dzięki finansowaniu ze środków FEnIKS powstanie nowoczesna, innowacyjna, odpowiadająca na potrzeby współczesności infrastruktura kultury, która pozwoli odbiorcom na korzystanie z bogatej i innowacyjnej oferty prezentowanej w nowoczesnych i komfortowych przestrzeniach. Przestrzenie te staną się przyjaznym i otwartym dla wszystkich zainteresowanych miejscem spotkań i integracji społecznej. Duży nacisk położono również na wyposażenie placówek w nowoczesne technologie i sprzęt, co umożliwi nieprzerwane realizowanie działań kulturalno-edukacyjnych w warunkach kryzysu oraz ograniczonej dostępności, m.in. poprzez wzbogacenie oferty on-line. Nowo powstałe lub zmodernizowane obiekty zostaną wyposażone w rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego i klimatu, będące połączeniem designu, ekologii i dostępności społecznej, aby projekty wspierały realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}