W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Anna Łazar dyrektorką Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski

11.02.2025

Anna Łazar została rekomendowana przez komisję konkursową na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski. Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zaakceptowała wybór komisji.

Komunikat

Konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski miał charakter otwarty. Do udziału w konkursie zgłosiło się 11 osób, warunki formalne spełniło 10.

W uzasadnieniu wyboru komisja konkursowa wskazała, że Anna Łazar wykazała się dobrą znajomością bieżącej sytuacji i historycznego rozwoju instytucji. Jej koncepcja programowa jest gwarancją realizacji celów statutowych CSW, a także rozwoju i wzbogacenia oferty.  

Anna Łazar

Kuratorka, autorka tekstów, tłumaczka. Współtwórczyni wystaw „Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna. Historia” w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (2024/2025), „Patrzcie na tę chwilę jak drga” w Galerii Arsenał w Białymstoku (2024), „Zabójstwo do przyjęcia” w Berlinie (2022), „W jakim pięknym miejscu jesteśmy” w Muzeum Sztuki w Łodzi (2022), „Stół Kobiet, performance delegowany Anny Baumgart” w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Kuratorka programu międzynarodowej współpracy artystycznej „Wolne Słowo” w ramach Gdańsk Miasto Literatury (2022-2024).

Przetłumaczyła książki m.in. Kateryna Dysa „Historia z wiedźmami. Procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczpospolitej XVII i XVIII wieku” (2024), Ilya Kaminsky „Republika Głuchych” (2023), „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki”, wyd. Fundacja Katarzyny Kozyry 2020. Redaktorka książki o sztuce Aleksandry Kubiak „Zrobię serce” (2022).

Pracowała w dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021-2022). Członkini zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN oraz polskiej sekcji AICA.

 

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym koncepcje programowe kandydatów, którzy wyrazili zgodę na ich publikację, znajdują się na stronie BIP Ministerstwa.

{"register":{"columns":[]}}