„Archiwista na powstańczym Żoliborzu”
Instytucja polecająca
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
Opis
„Środa, 9 [sierpnia]. Godzina 8.
Noc była okropna, tam na Warszawie. Pożary, dymy zasnuły całe miasto, pół nieba w zwałach dym, dym przedostaje się do mieszkania. {Wydaje się} jak gdyby całe Stare Miasto i Nowe Miasto zostały spalone. Całą noc samoloty zrzucały {bomby na Warszawę}. Bez przerwy całą noc. Czerwone obłoki na południu...”
Tak kolejną noc w objętej powstaniem stolicy opisał archiwista Piotr Bańkowski – historyk, filozof i znawca literatury polskiej. Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go w pracy w Archiwum Skarbowym na Podwalu. Po kilku dniach udało mu się przedostać do Fortu Sokolnickiego, gdzie sprawował opiekę nad złożonymi tam najcenniejszymi zasobami warszawskich archiwów państwowych i Biblioteki Narodowej. W swoim dzienniku Bańkowski opisywał codzienność w walczącym mieście. Zapiski starał się prowadzić możliwie najdokładniej, by w przyszłości mogły one stać się źródłem wiarygodnych informacji o życiu w powstańczej Warszawie.
Rękopisy do druku na podstawie dokumentów źródłowych przygotowała Anita Chodkowska z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, gdzie przechowywany jest oryginał. Wydawnictwo uzupełnione jest o sprawozdanie sporządzone przez Piotra Bańkowskiego dla władz archiwalnych, które skrótowo opisuje prace wykonane przez niego w Forcie Sokolnickiego, a także o wykaz opublikowanych prac naukowych, artykułów, recenzji i not sprawozdawczych archiwisty.
Szczegółowe informacje
- Autor: Bańkowski Piotr, Chodakowska Anita (oprac.)
- Wydawnictwo: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
- Rok wydania: 2014
- Liczba stron: 194
Zakup
Cena: 27 zł
Archiwista na powstańczym Żoliborzu. Wspomnienia sierpień-wrzesień 1944 – Archiwa Państwowe