W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Barbara Ahrens-Młynarska i Tomasz Borkowy uhonorowani doroczną nagrodą TVP Polonia - „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”

04.11.2024

Barbara Ahrens-Młynarska, aktorka, poetka i propagatorka polskiej kultury w Szwajcarii, oraz aktor Tomasz Borkowy zostali wyróżnieni nagrodą TVP Polonia - „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Obecnej na wydarzeniu Barbarze Ahrens-Młynarskiej nagrodę wręczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Barbara Ahrens-Młynarska i Tomasz Borkowy uhonorowani doroczną nagrodą TVP Polonia - „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Podczas gali za dotychczasową działalność docenieni zostali również Andrzej Bizoń -burmistrz  Karwiny na Zaolziu, Joanna Fabisiak - filolożka, polityczka, działeczka samorządowa oraz prof. Zbigniew Antrony Kruszewski - naukowiec i działacz polonijny.

TVP Polonia przyznaje nagrodę „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” od 1995 roku. Dolecenia tym samym  wyróżniające się osobistości oraz organizacje promujące polską kulturę, naukę, sztukę i sport na arenie międzynarodowej. Laureatami nagrody są m.in. Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska, Zbigniew Preisner, Jan A.P. Kaczmarek czy Rafał Blechacz. Statuetka wręczana laureatom, przedstawia popiersie Fryderyka Chopina i jest dziełem Doroty Banasik.

Barbara Ahrens – Młynarska

Aktorka, poetka i propagatorka polskiej kultury w Szwajcarii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1965). Występowała na scenach warszawskich w Teatrze Powszechnym (1965-1968) oraz Teatrze Narodowym (1969-1971). Brała udział w spektaklach Teatr Telewizji (1966-1973) oraz audycjach Teatru Polskiego Radia (1966-1971), a także programach kabaretowych i estradowych (m.in. podczas IV Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu). W 1968 wystąpiła na Festiwalu Teatralnym w Awinionie.

Od 1971 roku mieszka w Szwajcarii, gdzie założyła Klub Miłośników Żywego Słowa, będący centrum spotkań dla Polaków mieszkających w tym kraju. Zaprasza do klubu wybitnych gości z Polski, w tym aktorów, reżyserów, muzyków i dziennikarzy.

Tomasz Borkowy

W 1977 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był twórcą „Młodego Teatru” adresowanego do młodej publiczności z siedzibą w nowohuckim klubie Fama, działającego później jako niezależna scena w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie. Aktor znany głównie z roli Andrzeja Talara w serialu "Dom", od lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Choć w Polsce zagrał w zaledwie 11 produkcjach, do dziś jest ulubieńcem widzów. W 1982 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii. W 1983 roku został współdyrektorem artystycznym londyńskiego Café Theatre Upstairs, gdzie reżyserował przez ponad 3 lata. W tym samym czasie uczył londyńską Academy the Drama School. Jego zagraniczna kariera nabrała tempa, dzięki angażom w produkcjach takich jak "Nieznośna lekkość bytu" czy "Doktor Who". W latach 90. osiadł w Szkocji i związał się z Edinburgh Festival Fringe. Jest dyrektorem artystycznym Universal Arts, organizacji prowadzącej i programującej dwa teatry festiwalowe oraz promującej międzynarodowe spektakle na scenach świata.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}