W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Film „Wiktoria 1920” w Galerii „Okno na Kulturę” – polskie zwycięstwo nad bolszewikami w technologii VR

11.08.2023

W ramach obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza na seanse filmu „Wiktoria 1920” w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” działającego w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17). Obraz, zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości przez Biuro „Niepodległa”, pozwala widzowi na przeniesienie się w czasie do 1920 roku i wzięcie udziału w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli. Wcielając się w bohatera wydarzeń, widz wyrusza w pełną przygód podróż w stronę Warszawy – ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach, a jednocześnie snuje plany na powojenną przyszłość.

Film „Wiktoria 1920” w Galerii „Okno na Kulturę” – polskie zwycięstwo nad bolszewikami w technologii VR, fot. Cezary Pomykało

Film można obejrzeć bezpłatnie codziennie w godz. 11.00-19.00. Można też umówić się telefonicznie na konkretną godzinę pod nr (22) 42 10 313.

Fabuła filmu rozgrywa się w sierpniu 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony. Najważniejszym zadaniem jest obrona Warszawy i niedopuszczenie, by do miasta wkroczyli Rosjanie. Wielomiesięczny wysiłek odcisnął jednak swoje piętno na obu armiach. Kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie Bohater (widz oglądający film), Janek Węgielski – student, który zaciągnął się do armii, ułan Władysław Brończak oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej Merian C. Cooper wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i postanawiają dostarczyć wiadomość do Warszawy. Widz/bohater wraz z Cooperem podróżuje samolotem w stronę miasta. Uszkodzona maszyna musi jednak awaryjnie lądować. Okazuje się, że w okolicy jest wielu bolszewików. Dwóch z nich zmusza fotograf Polę Lewicką do zrobienia im pamiątkowych portretów. Pola jednak kryje w zanadrzu znacznie więcej niż kasetki do aparatu fotograficznego. Bohater wyrusza w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, a jednocześnie snując plany na powojenną przyszłość.

W blisko trzydziestominutowym filmie „Wiktoria 1920” widz zostaje przeniesiony w sam środek akcji, stając się głównym bohaterem uczestniczącym we wszystkich wydarzeniach. Ma możliwość wyboru, na co chce skierować wzrok, a dźwięk jest dostosowany do jego działań i ulega wzmocnieniu lub osłabieniu w zależności od tego, z której strony dochodzi. 

Film VR „Wiktoria 1920” powstał w 2020 roku w związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Producentem filmu jest Biuro „Niepodległa”, a jego koproducentem - Narodowe Centrum Kultury.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}