Wydarzenia
-
14.12.2023„Gorset i dynamit” – nowa wystawa w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę”Opowieść o siedmiu Polkach, które włączyły się w odbudowę niepodległego państwa polskiego jest dostępna od dziś na wystawie „Gorset i dynamit” w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę”. Ekspozycję przygotowaną przez Biuro „Niepodległa” w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm RP Roku Aleksandry Piłsudskiej, będzie można oglądać do końca lutego 2024 r.
-
23.10.2023Wystawa „To, czego nie widać” w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę”Ponad czterystuletnia figura Chrystusa Frasobliwego stanowi najważniejszy punkt wystawy „To, czego nie widać” prezentowanej w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę”. Ekspozycję przygotował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. W wernisażu wystawy wzięli udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba.
-
07.09.2023„Nie ma większej miłości” – wystawa upamiętniająca bohaterską postawę rodziny Ulmów w Galerii „Okno na KulturꔄHistoria Ulmów to ponadczasowe świadectwo wierności wartościom, które leżą u podstaw naszej cywilizacji i tożsamości. W najbliższą niedzielę powinniśmy chociaż przez chwilę pomyśleć o tamtych ludziach i tej niewyobrażalnej dla współczesnego człowieka sytuacji, w której się znaleźli. Ulmowie potrafili zachować człowieczeństwo. Pamięć o nich to nasz obowiązek, dlatego otwieramy dzisiaj wystawę, opowiadającą o historii dramatycznej i traumatycznej, ale jednocześnie mającej w sobie zalążek świętości” - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Ulmowie. Nie ma większej miłości” w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” przy ul. Krakowskie Przedmieście 17.
-
04.09.2023Prezentacja kwartalnika „Trimarium” w Galerii MKiDN „Okno na KulturꔄCelem projektu, finansowanego przez MKiDN, a realizowanego przez Instytut Literatury, jest wzajemne poznanie historii i wiedzy o literaturze w krajach regionu, a także wspólny, choć jednocześnie różnorodny, ponieważ redakcja jest międzynarodowa, przekaz „dla świata” – powiedziała podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podczas prezentacji międzynarodowego kwartalnika naukowego „Trimarium”.
-
11.08.2023Film „Wiktoria 1920” w Galerii „Okno na Kulturę” – polskie zwycięstwo nad bolszewikami w technologii VRW ramach obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza na seanse filmu „Wiktoria 1920” w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” działającego w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17). Obraz, zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości przez Biuro „Niepodległa”, pozwala widzowi na przeniesienie się w czasie do 1920 roku i wzięcie udziału w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli. Wcielając się w bohatera wydarzeń, widz wyrusza w pełną przygód podróż w stronę Warszawy – ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach, a jednocześnie snuje plany na powojenną przyszłość.
-
10.08.2023Wernisaż wystawy ,,Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość" w Galerii „Okno na KulturꔄW sposób szczególny pochylamy się dzisiaj nad dramatem Dzieci Zamojszczyzny i właśnie na ich cierpienie zwracamy szczególną uwagę, prezentując wystawę przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Poprzez wybrane fragmenty relacji Świadków i Ocalałych dotykamy tematu nieludzkiego cierpienia najmłodszych, ich samotności i śmierci, nadziei oraz woli przetrwania” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy ,,Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość" w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę” przy ul. Krakowskie Przedmieście 17. Ekspozycja będzie dostępna do 1 września br.
-
28.07.2023Wyjątkowy film VR „Kartka z Powstania” w Galerii Okno na KulturęW przededniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do oglądania filmu „Kartka z Powstania”, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości, który jest dostępny w ramach „Wirtualnego Teatru Historii” działającego w Galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okno na Kulturę (ul. Krakowskie Przedmieście 17). Obraz przenosi widza w czasie do sierpnia 1944 r. i umożliwia wcielenie się w postać żołnierza oddziału powstańczego, pozwalając doświadczyć choć części emocji, które towarzyszyły Powstańcom Warszawskim. Film można obejrzeć bezpłatnie codziennie w godz. od 11.00 do 19.00. Można też umówić się telefonicznie na konkretną godzinę pod nr (22) 42 10 313.
-
10.05.2023Historyczna Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDNMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski oraz Biuro Niepodległa zapraszają na Historyczną Noc Muzeów. Wśród atrakcji, które w najbliższą sobotę 13 maja będą czekały na odwiedzających dziedziniec MKiDN przy Krakowskim Przedmieściu 15 są pokazy filmów VR, wystawy multimedialne oraz tradycyjne, edukacyjne atrakcje dla dzieci, grupy rekonstrukcyjne oraz wyjątkowy koncert, podczas którego utwory reprezentujące różne okresy z historii polski będzie można usłyszeć w wykonaniu m.in. Kasi Moś, Olgi Szomańskiej, Karoliny Lizar, Marka Piekarczyka , Mateusza Ziółko, Łukasza Drapały czy Macieja Nerkowskiego a wszystko to pod muzycznym kierownictwem Jana Stokłosy.
-
02.02.2023„Twarze Powstania Styczniowego” – wystawa inaugurująca działalność galerii „Okno na kulturꔄTa wystawa przedstawia Powstanie Styczniowe poprzez indywidualne losy. Dzięki temu przybliża nas do tego, co w pamięci jest najważniejsze. Pamiętamy o tych trudnych wyborach, o tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życia dla wspólnoty. Współcześnie takich wyborów chcemy unikać. Jednak życie, zwłaszcza w ostatnim roku, zmusza nas, aby wracać do tego, co jest podstawowe dla funkcjonowania wspólnot narodowych” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Twarze Powstania Styczniowego”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski inauguruje działalność galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Okno na Kulturę” przy Krakowskim Przedmieściu 17 w Warszawie.