Historyczna Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDN
10.05.2023
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski oraz Biuro Niepodległa zapraszają na Historyczną Noc Muzeów. Wśród atrakcji, które w najbliższą sobotę 13 maja będą czekały na odwiedzających dziedziniec MKiDN przy Krakowskim Przedmieściu 15 są pokazy filmów VR, wystawy multimedialne oraz tradycyjne, edukacyjne atrakcje dla dzieci, grupy rekonstrukcyjne oraz wyjątkowy koncert, podczas którego utwory reprezentujące różne okresy z historii polski będzie można usłyszeć w wykonaniu m.in. Kasi Moś, Olgi Szomańskiej, Karoliny Lizar, Marka Piekarczyka , Mateusza Ziółko, Łukasza Drapały czy Macieja Nerkowskiego a wszystko to pod muzycznym kierownictwem Jana Stokłosy.
Przed siedzibą ministerstwa w sobotę już od godz. 11.00 do 24.00 będzie działała wystawa plenerowa „Powstali 1863-64” zorganizowana przez Muzeum Historii Polski z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864. przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach i powstańczą modę z epoki. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne. Najbardziej spektakularnym elementem wystawy jest kopuła sferyczna, gdzie w multimedialnej formie prezentowane są wybrane zagadnienia z okresu powstania styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.
Wystawie, od godz. 13.00 do 20.00, będą towarzyszyły działania edukacyjne dla najmłodszych:
- samodzielne projektowanie i wykonywanie biżuterii patriotycznej pod opieką edukatorów
- gra planszowa „Misja” polegająca na dostarczeniu meldunku do sztabu powstańczego
- gra plenerowa z użyciem kart zadań na temat symboliki Powstania Styczniowego
- Będzie można odbijać stemple, rysować herby i rozwiązywać łamigłówki.
Podczas nocy muzeów, także od godziny 11.00 aż do 1.00, będzie dostępna wystawa „Rozwój sieci nowoczesnych muzeów”. Ekspozycja znajduje się w Galerii Okno na Kulturę przy ul. Krakowskie Przedmieście 17. Wystawa prezentuje wybrane projekty realizowane bądź zrealizowane dzięki wsparciu i zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach budowy, rozbudowy i modernizacji ponad 300 muzeów w całym kraju oraz za granicą. Można na niej zobaczyć zarówno dostępne już dla zwiedzających instytucje, jak Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, wyremontowane gruntownie Muzeum książąt Czartoryskich w Krakowie czy uratowane przed upadkiem Narodowe Muzeum Techniki, jak i kończące się inwestycje m.in. Muzeum Historii Polski czy Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, a także wizualizacje przyszłych siedzib będących w budowie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego w Łebie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie czy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Wystawa prezentuje także rozwój instytucji, które pełnią ważną rolę w zachowaniu i kształtowaniu polskiej kultury, m.in. Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, Instytutu Śląskiego czy Instytutu Pileckiego.
W sali multimedialnej Galerii będzie funkcjonował „Wirtualny Teatr Historii”, a w nim pokazy produkcji zrealizowanych w technice wirtualnej rzeczywistości udostępnionych przez Biuro Niepodległa. Będzie można zobaczyć następujące filmy:
- Kino / Pleograph, reż. Tomasz Szafrański. Historyczny; kostiumowy; komedia. 19 min. 08 sek.
- Nie kochać w taką noc / A night like this, reż. Tomasz Szafrański. Komedia; muzyczny, 16 min. 23 sek.
- Dża-Dża / The Champion, reż. Tomasz Szafrański. Historyczny, wojenny, film sportowy.
18 min. 52 sek. - Wiktoria 1920 / Victory 1920, reż. Tomasz Dobosz. Historyczny, kostiumowy, kino akcji, przygodowe. 28 min.
Na tą wyjątkową noc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Biurem Niepodległa przygotowało więcej atrakcji. Kolejną będzie otwarta od godz. 13.00 do 01.00 mobilna wystawa edukacyjna „Iskry Niepodległej”, prezentująca Polaków, którzy zmieniali świat. W multimedialnej opowieści zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne. Wystawa Iskry Niepodległej będzie dostępna dla zwiedzających na parkingu vis-à-vis Galerii Okno na Kulturę przy Krakowskim Przedmieściu 17.
Odwiedzając dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sobotę od godzinach 13.00 – 24.00 będzie można spotkać rekonstruktorów z epoki powstania styczniowego, a wśród nich strzelców, kosynierów, oddział Żuawów Śmierci i kobiety w strojach żałoby narodowej z lat 1863-64. Grupy te nie tylko będą stanowić wizualną lekcję historii, ale będą zapraszać do rozmaitych aktywności:
- przyjmowanie do oddziału i wydawanie przepustek do obozu powstańczego,
- możliwość przebierania w stroje z epoki
- elementy musztry kosyniersko-strzeleckiej
- opowiadanie o strojach, oddziałach i realiach życia powstańczego
- oprowadzanie po wystawie „Powstali 1963-64”
Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów, tuż po godz. 20.30 będzie koncert stanowiący muzyczną podróż przez wybrane okresy polskiej historii pod muzycznym kierownictwem Jana Stokłosy! Wystąpią:
- Kasia Moś
- Olga Szomańska
- Anastazja Simińska
- Karolina Lizar z zespołem
- Karina Komandera
- Marek Piekarczyk
- Mateusz Ziółko
- Łukasz Drapała
- Maciej Nerkowski
- Zespół Sabionetta
- oraz Stokłosa Collective Band.
Do zobaczenia 13 maja na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!