W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

23.08.2019

Zbliżamy się do rocznicy najbardziej emocjonalnej, najbardziej przeżywanej przez społeczeństwo polskie, najistotniejszej, jeśli chodzi o polską politykę historyczną, czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej inaugurującej obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 23 sierpnia, w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow odbywają się wydarzenia, które mają na celu upamiętnić tragiczny los ofiar niemiecko-sowieckiej agresji oraz skłonić do refleksji na temat jej dalekosiężnych skutków.

Inauguracja obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot Danuta Matloch

W spotkaniu inaugurującym 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wziął udział także wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski oraz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów Karol Nawrocki.

Wiceminister kultury przypomniał również, że wykonane kilka lat temu badania nad świadomością historyczną pokazały, że historia II wojna światowa tkwi w świadomości większości Polaków jako najważniejszy moment w historii Polski. „Ani sobie, ani światu nie opowiedzieliśmy polskiego losu” – dodał. 

Sekretarz w MKiDN Jarosław Sellin zapowiedział również wydarzenia, które mają się odbyć w ramach obchodów rocznicy, w tym dwudniową międzynarodową konferencję naukową "Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej", która rozpoczęła się po konferencji prasowej w Muzeum II Wojny Światowej. W konferencji, oprócz uczestników reprezentujących Polskę, biorą udział również historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy. Głównym celem wydarzenia jest zbudowanie dialogu na temat kształtowania współczesnych narracji o polskiej historii II wojny światowej oraz  kwestii jej zakłamywania.

Międzynarodowa wystawa „Walka i cierpienie”

W spotkaniu inaugurującym 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski przedstawił spot zapowiadający wystawę „Walka i cierpienie”, która powstała w ramach globalnej kampanii edukacyjnej i informacyjnej, przygotowanej wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej. „Uważamy, że tak bolesne, ale ważne rocznice jak 80. rocznica wybuchu II wojny i rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow to moment, w którym musimy wzmacniać pamięć i naszym zobowiązaniem wobec ofiar II wojny jest godne zorganizowanie tych obchodów w kraju i za granicą. Z drugiej strony to szansa, by zwiększać w Polsce, ale przede wszystkim na świecie świadomość czym była dla Polski II wojna, jaka jest prawda o niej i o pakcie Ribbentrop-Mołotow” – powiedział wiceminister. Wystawa będzie pokazywana w 62 krajach i w 80 muzeach. Ma przedstawiać polskie doświadczenie wojny, tym samym broniąc prawdy historycznej oraz zajmując istotne stanowisko w ramach polityki historycznej na świecie.

Widowisko multimedialne „Poland: First to fight”

Na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w dniach 23-25 sierpnia o godz. 20:45, 22:00 i 23:15 odbędzie się również widowisko multimedialne „Poland: First to fight”, wykorzystujące innowacyjne technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe, współgrające ze specjalnie przygotowanym dźwiękiem oraz wielkoformatową animacją. Pokaz ma na celu skłonić do refleksji nad niestrudzonym dążeniem Polaków do długo wyczekiwanej wolności oraz służyć jako hołd tym, którzy poświęcili w tym celu życie.

Więcej informacji na temat obchodów rocznicy można znaleźć na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a szczegółowy program konferencji naukowej pod linkiem https://muzeum1939.pl/miedzynarodowa-konferencja-naukowa-pakt-dla-wojny-zmowa-hitlerstalin-z-23-sierpnia-1939-r-z/wydarzenia/1954.html.

Pakt Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia 1939 r. podpisany został pakt o nieagresji między Związkiem Sowieckim a III Rzeszą, zawarty przez ministrów spraw zagranicznych, Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Porozumienie między mocarstwami określało również sferę wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zakładając podział terytorialny Polski przez oba mocarstwa. Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, krótko po którym 1 września 1939 r. nastąpił pierwszy atak na Polskę, był fundamentem dla wybuchu II wojny światowej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}