W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Internet szerokopasmowy w każdym Gminnym Ośrodku Kultury

06.10.2019

Internet szerokopasmowy w każdym Gminnym Ośrodku Kultury – to jeden z celów wspólnego projektu Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jest właśnie realizowany. W Nurze podpisano dziś 15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury na kwotę prawie 20 mln zł „Chcemy, żeby Polska rozwijała się w sposób równomierny; to realizacja zasady zrównoważonego rozwoju” - mówił podczas uroczystości wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

fot. PAP/Rafał Guz

Podpisanie umowy odbyło się Bibliotece Publicznej w Nurze. Umowy podpisywali dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar, prezes zarządu Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Norbert Ogłaza oraz prezes zarządu Fundacji VCC Radosław Panas. W uroczystości uczestniczyli także wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Celem programu cyfryzacji GOK-ów jest podłączenie wszystkich tego rodzaju placówek w kraju do szerokopasmowego internetu. Obecnie dostęp do szybkiej sieci ma tylko około tysiąca placówek - głównie w większych ośrodkach; drugi tysiąc wymaga podłączenia, doposażenia ich w sprzęt i przeprowadzenia szkoleń z kompetencji cyfrowych.

„To jest projekt bardzo potrzebny polskiej wsi”

- To jest projekt, który jest bardzo potrzebny polskiej wsi, Polsce po prostu. Projekt, który wprowadza kolejną zmianę kulturotwórczą na wsi, wielki projekt cyfryzacji i dostępu do szerokopasmowego internetu w Gminnych Ośrodków Kultury albo bibliotekach - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

- Chcemy, żeby Polska rozwija się w sposób równomierny, to jest realizacja zasady zrównoważonego rozwoju" - dodał.

Jak mówił, "Polska musi się rozwijać w sposób zrównoważony i w sensie społecznym i w sensie terytorialnym".

- Dlatego my przywiązujemy olbrzymią wagę do tego, żeby obszary wiejskie miały możliwie podobny albo taki sam wprost dostęp do różnego typu udogodnień cywilizacyjnych - podkreślił minister kultury. Zaznaczył, że "nowoczesność musi być dostępna dla wszystkich".

Ogromne zainteresowanie projektem

W konkursie, który został ogłoszony na cyfryzację GOK-ów, Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło Polskę na 73 obszary, z założeniem, że w każdym z tych obszarów będzie wyłoniony operator, który następnie będzie wspierał Gminne Ośrodki Kultury w misji cyfryzacji. W 73 obszarach MC otrzymało ponad 550 aplikacji od podmiotów chętnych, by podjąć się realizacji tego programu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski ocenił, że w porównaniu z innymi tego typu projektami ilość zgłoszeń jest "wielkością spektakularną".

- Dotychczas bywało tak, że mieliśmy 2, 3 chętnych na jeden obszar tutaj mieliśmy przeciętnie 7, 8 zgłoszeń, w związku z tym bardzo się cieszymy - powiedział minister Zagórski.

Źródło: /PAP, MKiDN/

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}