W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Zofii Kucówny

12.05.2023

„Z okazji urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia, wyrazy uznania oraz podziękowania za wzbogacanie życia kulturalnego naszego kraju na wielu płaszczyznach działalności” - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Zofii Kucówny. Znakomita aktorka teatralna i filmowa, pisarka i pedagog obchodzi dziś jubileusz 90. urodzin.

Zofia Kucówna, fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Szanowna Pani,

z okazji urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia, wyrazy uznania oraz podziękowania za wzbogacanie życia kulturalnego naszego kraju na wielu płaszczyznach działalności.

W krakowskim Teatrze Młodego Widza, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a następnie na scenach warszawskich zachwycała Pani publiczność w zróżnicowanym repertuarze, z łatwością przechodząc od interpretacji dramatycznych do komediowych.

Pani mistrzowski warsztat w połączeniu z intuicją twórczą wybrzmiewały w spektaklach znamienitych reżyserów na czele z Ireną Babel, Erwinem Axerem, Andrzejem Łapickim. Jak wielokrotnie podkreślała Pani w wywiadach, szczególne znaczenie miała współpraca z Adamem Hanuszkiewiczem. W jego inscenizacjach najpełniej objawiła się Pani umiejętność tworzenia integralnego związku z graną postacią, przy jednoczesnym zachowaniu, nieodzownego dla trwania teatru, kontaktu z widzem. Prawdziwość tych słów znajduje potwierdzenie w kreacjach Panny Młodej w „Weselu”, Soni w „Zbrodni i karze” oraz Matki Boskiej Poczajowskiej w „Beniowskim”.

Swoim wyjątkowym talentem fascynowała Pani także w realizacjach Teatru Telewizji, filmach i serialach. Spośród wielu, w pamięci odbiorców pozostanie Pani udział w „Deszczowym lipcu” Leonarda Buczkowskiego, „Wianie” Jana Łomnickiego i „Spirali” Krzysztofa Zanussiego.

Ważną częścią Pani aktywności stała się twórczość literacka, znajdująca liczne grono czytelników. Wewnętrzna energia oraz subtelność w połączeniu z poczuciem humoru i dystansem czynią Pani książki wspomnieniowe niezwykle fascynującymi. Troska o szczegół, piękno słowa, a także wrażliwość na świat znajdują również wyraz w mistrzowskich interpretacjach wierszy polskich poetek.

Zwracać światło w głąb duszy – oto powołanie artysty – uważał Robert Schumann. To posłannictwo realizowała Pani nie tylko poprzez żywy kontakt z publicznością, ale także wieloletnią pracę pedagogiczną, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami warszawskiej Akademii Teatralnej.

Pragnę wyrazić głębokie uznanie wobec Pani zaangażowania w inicjatywy mające na celu dobro drugiego człowieka i polskiej kultury, wyrażające się w wieloletniej działalności w Związku Artystów Scen Polskich ZASP na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Niewątpliwym świadectwem Pani imponujących dokonań są liczne prestiżowe nagrody i wysokie odznaczenia na czele z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Chyląc czoła przed wspaniałymi osiągnięciami, życzę zdrowia, niegasnącej pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności.

Z poważaniem,

Piotr Gliński

Zofia Kucówna

Zofia Kucówna urodziła się 12 maja 1933 r. w Warszawie. W 1955 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W tym samym roku debiutowała w krakowskim Teatrze Młodego Widza w widowisku „Ballady i romanse” według Adama Mickiewicza w reżyserii Haliny Gallowej.

W Teatrze Młodego Widza występowała do 1958 r., a następnie w 1957 r. dołączyła do zespołu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W kolejnych latach grała na scenach warszawskich: w Teatrze Powszechnym (1959-1964, 1966-1968), Teatrze Ateneum (1964-1965, 1982-1986), Teatrze Narodowym (1968-1982) oraz w Teatrze Współczesnym (1986-2006).

Wśród wielu pamiętnych ról wymienić należy Norę w „Domu lalki” Henrika Ibsena w reżyserii Jerzego Golińskiego (1958), Anulkę w „Porwaniu Sabinek” Juliana Tuwima w inscenizacji Jerzego Uklei (1958) czy Martę Lipkową w „Rozbitym dzbanie” Heinricha von Kleista w inscenizacji Macieja Englerta (1992) i wiele innych. Jednak najczęściej występowała w spektaklach Adama Hanuszkiewicza.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się ze studentami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie jako pedagog wykładała na Wydziale Aktorskim.

Zofia Kucówna dała się również poznać jako pisarka. Wydała kilka książek biograficzno-wspomnieniowych: „Zatrzymać czas” (1990), „Zdarzenia potoczne” (1993), „Zapach szminki” (2000), „Szara godzina” (2012) oraz zbiór felietonów „Opowieści moje” (2000).

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}