Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 2022.
W rocznicę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej i z okazji obchodzonego po raz siódmy Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki konkursu literackiego „Krajobraz – doświadczam w pełni”. Jury, złożone z ekspertów z dziedziny architektury krajobrazu, architektury i literatury, przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach - do i od 16 lat.
Na konkurs wpłynęło 580 prac. Nagrody główne otrzymały Aleksandra Jung za pracę, która wyróżnia się szacunkiem do miejsca, w którym żyjemy i przełamuje stereotypy oraz Patrycja Pelica za całościowe ujęcie krajobrazu, na który składają się zarówno twory przyrody, jak i człowieka.
Nagroda główna:
w kategorii wiekowej do 16 lat:
- Aleksandra Jung (Sopot), praca pt. „Człowiek znad morza”
w kategorii wiekowej powyżej 16 lat:
- Patrycja Pelica (Grabniak, Urszulin), praca pt. „Czekaj w Werstoku”
Wyróżnienie:
w kategorii wiekowej do 16 lat:
- Krystian Krasnodębski (Warszawa), praca pt. „Z pejzażem w dorosłość”
- Katarzyna Maciejewska (Łódź), praca pt. „Utkane historie”
- Jan Gołda (Piastów), praca pt. „„Blokerska” łączka, czyli jak zaskoczyłem Michała”
w kategorii wiekowej powyżej 16 lat:
- Olga Mierzejewska (Poznań), praca pt. „Czy słońce krzyczy”
- Laura Podlaska (Strumiany, Węgrzce Wielkie) praca pt. „Stopniowanie dnia słonecznego”
- Dominika Dudziak (Warszawa), praca pt. „Układ”
Temat konkursu miał zachęcić uczestników do pogłębionego odbioru krajobrazu i zaangażowania wszystkich zmysłów, nie tylko wzroku. Duże zainteresowanie oraz treść prac dowodzą, że krajobraz – z jego elementami przyrodniczymi, kulturowymi oraz z jego dynamiką w czasie jest dla człowieka bardzo ważny. Wielu autorów konkursowych prac opisywało otoczenie jako scenerię przełomowych wydarzeń w ich życiu osobistym.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu
Święto zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy polskiej instytucji - Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzimy je 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Celem obchodów jest popularyzowanie idei zawartych w EKK, tj. rozumienia krajobrazu jako obszaru, postrzeganego przez ludzi, którego charakter jest wynikiem interakcji czynników przyrodniczych i ludzkich, budowanie świadomości społecznej w zakresie jego wielowymiarowości, także jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej dbałości o przestrzeń, w której żyjemy.