W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krzysztof Olendzki wraca do MSZ, Instytutem Adama Mickiewicza pokieruje Barbara Schabowska

06.09.2019

W związku z upływem kadencji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza pełniący tę funkcję ambasador Krzysztof Olendzki zakończył urlop bezpłatny i wraca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

fot. Danuta Matloch

Krzysztof Olendzki został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza we wrześniu 2016 r. W trakcie swojej kadencji realizował m.in. zagraniczny komponent Programu "Niepodległa" na lata 2017-22 - największe przedsięwzięcie promujące polską kulturę po 1989 r. W  wydarzeniach organizowanych przez IAM (wraz z partnerami) w ramach "Niepodległej", uczestniczyło - od listopada 2017 r. - ponad 1 mln 700 tys. osób. Od początku trwania tego programu odbyło się ponad 300 wydarzeń kulturalnych w 70 miejscach świata. Sukcesem był m.in. cykl wystaw polskich artystów w najważniejszych muzeach europejskich, Centre Pompidou, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Louvre-Lens oraz w Rydze, Goeteborgu i Londynie. Po raz pierwszy zrealizowano także projekt musicalu o Ignacym Janie Paderewskim, przygotowany przez amerykańskich kompozytorów i aktorów, który już jest nagradzany w USA.

Za swój sukces Olendzki uważa również zintegrowanie promocji kultury polskiej za granicą z placówkami MSZ. „Były to trzy fantastyczne lata, w trakcie których udało się na trwałe zainspirować zagranicznych twórców polską kulturą” – mówi Krzysztof Olendzki.

„Dziękuję Krzysztofowi Olendzkiemu za trzy lata pracy w Instytucie Adama Mickiewicza, za podjęcie trudnej próby integrowania działań służących promocji polskiej kultury i za to, że polscy artyści znowu trafili do najważniejszych europejskich muzeów” -  mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Kierowanie pracami IAM minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył dotychczasowej zastępcy dyrektora Barbarze Schabowskiej.    

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 5 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, Turcji, USA, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach, Japonii i  Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych działań IAM zaprezentował blisko 5 550 wydarzeń, które obejrzało blisko 52 miliony widzów na pięciu kontynentach. Ponad tysiąc z nich odbyło się w latach 2016 – 2019.

 

{"register":{"columns":[]}}