W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla muzyków

21.06.2023

Dziesięcioro muzyków zostało uhonorowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Złoty Medal otrzymali: Sławomir Kowalewski i Marian Lichtman, Srebrny - Andrzej Frajndt, zaś Brązowy - Lesław Białecki, Tomasz Gołębiewski, Włodzimierz Gulgowski, Janusz Koman, Andrzej Nebeski, Paweł Rurak Sokal i Andrzej Rybiński. Odznaczenia wręczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin podczas uroczystości w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla muzyków, fot. MKiDN

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

  • Sławomir Kowalewski - piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Organizator prestiżowych koncertów i spektakli muzycznych. W 1963 roku wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Marianem Lichtmanem, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim założył zespół „Trubadurzy”.
  • Marian Lichtman - perkusista, wokalista i kompozytor. Należy do grona czołowych polskich przedstawicieli tworzących utwory w stylu scat, charakteryzującym się dźwiękonaśladowczym sposobem śpiewania. W 1963 roku wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim założył zespół „Trubadurzy”.

 

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

  • Andrzej Frajndt - muzyk, piosenkarz i kompozytor, a także dziennikarz, konferansjer i animator kultury. Jako juror i ekspert wokalistyki jest zapraszany do udziału w międzynarodowych festiwalach piosenki, szczególnie niepełnosprawnej młodzieży śpiewającej. Współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie opracowuje i prowadzi narracje spektakli operowych i baletowych.

 

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

  • Lesław Białecki - śpiewak operowy obdarzony wyjątkowym głosem, określanym jako Basso cantante (bas śpiewny) o przepięknym brzmieniu i barwie. Jego atutem jest duża rozpiętość skali głosu, biegłość i lekkość śpiewu, jak również siła dźwięku oraz jego wyjątkowo ciepła niska barwa. Realizując programy operowe współpracuje z wybitnym polskim tenorem Dariuszem Stachurą. Uczestniczył m.in. w projekcie pt. „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” - przygotowywanym na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
  • Tomasz Gołębiewski - skrzypek, menadżer kultury, twórca festiwali muzycznych w starych łódzkich fabrykach. Od 1992 roku pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W 1996 roku objął stanowisko pierwszego koncertmistrza tej orkiestry. Inicjator wielu innowacyjnych projektów artystycznych, które trwale zapisały się w pamięci melomanów oraz osób tworzących środowisko artystyczne Łodzi.
  • Włodzimierz Gulgowski - pianista jazzowy, klawiszowiec, kompozytor i aranżer, prekursor muzyki jazzowej w Polsce. W kręgu jego zainteresowań znajdują się: jazz, swing, rock, muzyka klasyczna oraz ambitny pop. Jest jednym z nielicznych polskich artystów, którzy zaistnieli na światowych scenach, tworząc i występując z najlepszymi muzykami i zespołami.
  • Janusz Koman - kompozytor, autor wielkich przebojów muzyki rozrywkowej wykonywanych przez największe gwiazdy polskiej estrady. Z założonym przez siebie zespołem „Koman Band” koncertował w RFN, Szwajcarii Austrii, Holandii, Belgii, Francji, we Włoszech, na Kubie i Bliskim Wschodzie. Nagrywał płyty dla Polskiego Radia, uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej oraz koncertach estradowych, gdzie występował w roli dyrygenta, aranżera oraz kierownika muzycznego. Współpracował z orkiestrami Henryka Debicha, Zbigniewa Górnego, Jerzego Miliana i Andrzeja Trzaskowskiego.
  • Andrzej Nebeski - perkusista i pianista, członek zespołu „Niebiesko-Czarni” i „Polanie”, lider i założyciel grupy muzycznej „ABC”, a także współzałożyciel zespołu „Old Stars”. Zarejestrował wiele nagrań dla Polskiego Radia, ma także na koncie nagrania płytowe oraz liczne koncerty. Wielokrotnie występował na festiwalach w Opolu i Sopocie, odbywał tournée po USA i Kanadzie, akompaniując Bernardowi Ładyszowi, Danucie Rinn, Andrzejowi Zaorskiemu i Jackowi Federowiczowi.
  • Paweł Rurak Sokal - założyciel i twórca wszystkich utworów zespołu „Blue Cafe”, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dyrygent. Ma na swoim koncie Diamentowe, Platynowe i Złote Płyty, a także liczne prestiżowe nagrody takie jak m.in. „Super Jedynki” przyznawane najpopularniejszym artystom podczas KFPP w Opolu.
  • Andrzej Rybiński - piosenkarz i muzyk, a także aranżer i kompozytor. Współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę „2 plus 1”. W 1971 roku założył własny zespół „Andrzej i Eliza”. Skomponował muzykę do piosenek m.in. dla Zdzisławy Sośnickiej, Alicji Majewskiej, Edyty Geppert. Jako solista nagrał wiele płyt, a także zagrał liczne koncerty w kraju i za granicą.

 

{"register":{"columns":[]}}