W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Model dostępnej kultury” dostępny dla wszystkich instytucji kultury

04.12.2023

Po niemal trzech latach zakończył się projekt „Kultura bez barier”, w ramach którego 164 instytucje kultury z całej Polski, wyłonione w konkursie grantowym, otrzymały ponad 25 mln zł na testowe wdrożenie „Modelu dostępnej kultury”. Ostateczna wersja dokumentu została udostępniona wszystkim zainteresowanym instytucjom kultury. Projekt był współrealizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier oraz niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur.

„Model dostępnej kultury” dostępny dla wszystkich instytucji kultury

W ramach projektu „Kultura bez barier” wypracowany został „Model dostępnej kultury”, którego zadaniem jest zapewnianie dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Model stanowi zbiór zasad i wskazówek, które pozwalają na efektywne zaplanowanie, uruchomienie oraz  rozwijanie procesu zapewniania osobom ze szczególnymi potrzebami dostępności zasobów kultury i oferty kulturalnej, z uwzględnieniem całej jej różnorodności. Model pokazuje, jak element dostępności można włączyć do codziennej praktyki organizacji działań kulturalnych, tak aby stała się nowym, trwałym komponentem, służącym rozwijaniu oferty i poszerzeniu grupy odbiorców usług kulturalnych.

Podstawowymi zasadami Modelu są:

  • dostępność to potencjał;
  • dostępność to współpraca z osobami ze szczególnymi potrzebami;
  • dostępność to proces twórczy, nie tylko techniczny;
  • dostępność to proces, który należy monitorować, we współpracy z osobami, do których jest on skierowany;
  • dostępność to samodzielność i wybór;
  • dostępność to zadanie całej instytucji, a nie tylko wyznaczonej osoby.

„Model dostępnej kultury”

Projekt pn. „Kultura bez barier” realizowany był w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}