Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Rezydencja przez wieki stanowiła tło dla najważniejszy wydarzeń związanych z historią Polski - była siedzibą m.in. królów Augusta II i Augusta III, carskiej rodziny Romanowów, zaś w XX w. na jej terenie mieszkali marszałek Józef Piłsudski i prezydent Gabriel Narutowicz.
Początki założenia sięgają XVII w., gdy na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. W 1764 r. jego właścicielem został ostatni król Rzeczypospolitej, Stanisław August. Do prac związanych z rozbudową posiadłości monarcha zaprosił wybitnych artystów, takich jak Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer, André Le Brun czy Marcello Bacciarelli.
W wyniku przebudowy Łaźnia Lubomirskiego przeobraziła się w Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Kolekcją Obrazów. Dziś eksponowanych jest tu 140 dzieł; wśród nich m.in. "Portret sir Charlesa Hanbury’ego Williamsa" Antona R. Mengsa, "Satyr grający na flecie" Jakuba Jordaensa czy "Portret księżnej Giuliany Pubblicola Santacroce" Angelici Kauffmann.
Równolegle z Pałacem na Wyspie powstawały inne obiekty rezydencji. W latach 1774-1776 przy Promenadzie Królewskiej wybudowany został Biały Dom, unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej, z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami autorstwa Jana Bogumiła Plerscha i Jana Ścisły.
We wschodniej części łazienkowskich ogrodów usytuowano Pałac Myślewicki, który stał się siedzibą królewskiego bratanka, księcia Józefa Poniatowskiego. Obiekt przetrwał w stanie niemal niezmienionym - w jego wnętrzach podziwiać można w większości oryginalną dekorację malarską autorstwa Jana Bogumiła Plerscha i Antoniego Herliczki.
W Starej Oranżerii, zaprojektowanej przez Dominika Merliniego, mieści się Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, oraz Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata.
Amfiteatr widoczny z tarasu Pałacu na Wyspie nawiązuje w swej architekturze do ruin Herculanum i Forum Romanum. Jego scenę ujmują z obu stron rzeźby: umierający gladiator i umierająca Kleopatra.
Ferie po Królewsku online
www.lazienki-krolewskie.pl
https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie
Miejsce: link zostanie wysłany dzień przed rozpoczęciem zajęć na adres e-mail użyty do dokonania rezerwacji i opłaty za warsztaty
Rezerwacja: tak
Opłata: zakup biletów przez e-wejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna) w terminie do 30 grudnia do godz.16.00
Kontakt: Dodatkowe informacje: (+48) 504 243 783, rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/edukacja/rodziny-i-dzieci/dzialania-online/dzialania-online-ferie-2020-w-lazienkach-krolewskich
- Królewski Teatr dla dzieci - Cykl warsztatów teatralnych z elementami języka angielskiego
Termin: 4, 5, 7 i 8 stycznia 2021 r., godz. 10.00-10.55
Zabawa w teatr, której celem będzie wystawienie sztuki teatralnej online, zatytułowanej "Cztery zwierzęta". Uczestnicy warsztatów wcielą się nie tylko w role aktorów, lecz także konstruktorów, scenografów, charakteryzatorów i lalkarzy. Zbudujemy scenę, przygotujemy scenografię i wykonamy motanki. Będziemy uczyć się roli z elementami języka angielskiego i poznawać trudy oraz radości sztuki aktorskiej. Moc wyzwań przed nami, a emocje towarzyszące występowi pozostaną z nami na długo.
- Szyszkokarmniki
Termin: 12 i 14 stycznia 2021 r., godz. 11.00-12.00 i 13.00-14.00
Pokazy instruktażowe tworzenia ekologicznych karmników. Podczas zajęć nauczymy się, robić ekologiczne karmniki oraz dowiemy się, jak prawidłowo dokarmiać ptaki. Poznamy przedstawicieli ornitofauny, których możemy spotkać zimą w Łazienkach, oraz budowę ptasich piór. Usłyszymy ponadto o innych gatunkach zwierząt bytujących w łazienkowskich ogrodach i zasadach dotyczących ich dokarmiania.
- Otwarta formiernia. Rzeźba
Termin: 7 i 8 stycznia 2021 r., godz. 11.00-11.55
Pokaz artystyczny, prowadzony w królewskiej formierni. Podczas zajęć poznamy tajniki warsztatu XVIII-wiecznego artysty. Dowiemy się, w jaki sposób wykonano niegdyś wiele jednakowych kopii jednej rzeźby. Następnie odkryjemy przeznaczenie rzeźby i odlewów gipsowych w kolekcji króla Stanisława Augusta. Podczas pokazu formierskiego pokażemy też, jak samodzielnie wykonać gipsową rzeźbę w domu.
- Otwarta formiernia. Rysunek
Termin: 7 i 8 stycznia 2021 r., godz. 12.00-12.55
Warsztaty artystyczne, prowadzone z królewskiej formierni. Podczas zajęć zamienimy się w królewskich artystów i odkryjemy, jak dużo radości może sprawić nam rysowanie. Nauczymy się, mierzyć proporcje i szkicować podstawowe kształty z różnych perspektyw. Dowiemy się, także czym jest kontur i cieniowanie. Prowadzący podpowiedzą, w co powinien zaopatrzyć się początkujący rysownik.
- Otwarta pracownia. Zimowe ptaki
Termin: 11-15 stycznia 2021 r., godz. 16.00-17.00
Cykl warsztatów artystycznych. Podczas spotkania poznacie zimowych mieszkańców łazienkowskich ogrodów, m.in. rozśpiewanego rudzika, rozkoszne sikorki, uparciucha dzięcioła, płochliwą sójkę i kowalika łakomczucha. Wspólnie stworzymy ptasią kolekcję, a inspiracją będzie dekoracja ścienna Białego Domu. Zajęcia zakończymy dekorowaniem własnych, zimowych drzew.
- Spotkania z Polską Operą Królewską
Termin: 4 i 5 stycznia 2021 r., godz. 11.00-11.45
Chciałbyś dowiedzieć się, na czym polega praca garderobianej i jak wykonywane są kostiumy? A może wolisz zobaczyć, jak śpiewaczka operowa przygotowuje się do spektaklu? Weź udział w pokazach online, podczas których zajrzysz za kulisy i zobaczysz, jak powstaje przedstawienie.
Spotkania poprowadzą pracownicy Polskiej Opery Królewskiej, którzy pokażą uczestnikom szyte ręcznie kostiumy oraz opowiedzą, jak wygląda praca perukarki i garderobianej. Spotkania online prowadzone będą z zabytkowej przestrzeni Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, jednego z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich. Opowieść o tym, jak działa opera, pozwoli poczuć jej magię.
7. Fotowspomnienia w Łazienkach Królewskich
Do 31 stycznia 2021 r. w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykola prezentowana będzie wystawa zdjęć wykonanych w Łazienkach Królewskich w ubiegłych stuleciach. To fotografie ze społecznego archiwum, nadesłane przez publiczność w ramach projektu "Fotowspomnienia".