W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku  powołane zostało do życia  dnia 1 stycznia 1961 roku. Jego główną siedzibą jest pokrzyżacki zamek w Malborku, w 1997 r. wpisany na światową listę zabytków kultury UNESCO. Jest to wielodziałowe muzeum typu historyczno-artystycznego, którego organizacja podporządkowana została głownie sprawom odbudowy, zagospodarowania i właściwego utrzymania zamku. Równolegle do tych prac Muzeum prowadzi również działalność naukową w zakresie archeologii Dolnego Powiśla oraz historii sztuki i kultury Prus Królewskich, głównie w oparciu o posiadane zbiory. Gromadzenie, zabezpieczanie, naukowe opracowanie i udostępnianie dzieł dawnej i współczesnej sztuki to kolejne istotne zadania malborskiej placówki. Początkowo Muzeum Zamkowe dysponowało skromną ilością zbiorów, których rdzeniem były wydobyte z gruzów detale architektoniczne, działa rzeźby i rzemiosła artystycznego. W ciągu następnych dekad systematycznie wzbogacano zbiory co przyniosło efekt w postaci około 50 tysięcy muzealiów (według najnowszego oszacowania zbiorów), w których oprócz bogatej kolekcji plastyki gotyckiej znalazła się zbrojownia, kolekcja numizmatów czy wyrobów z bursztynu.

Jednocześnie od założenia Muzeum placówka ta stała się ważnym centrum kultury i nauki. Działalność naukową Muzeum prowadzi w zakresie archeologii, historii i historii sztuki. Przedmiotem zainteresowań archeologów są pradzieje terenów wokół delty Wisły, badania historyczne oscylują wokół tematyki zakonu krzyżackiego, dziejów miasta Malborka i zamku. Przedmiotem badań historyków sztuki jest nie tylko bogata kolekcja zamkowych muzealiów, ale również sztuka i kultura dawnych Prus i problematyka konserwatorska.

Obecnie w ogólnej liczbie ponad 50 tysięcy muzealiów mieszczą się tak cenne zbiory, jak np. zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, efektowny zestaw dawnej broni i uzbrojenia, czy nawiązująca do historycznych mennic malborskich bogata kolekcja numizmatów. Efektem włączania się Muzeum w nurt europejskiego życia kulturalnego były organizowane od początku lat sześćdziesiątych XX wieku Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego, wprowadzające zamek w orbitę wysokiej rangi światowej twórczości artystycznej. Kontynuowane do dziś stało się już najstarszą cykliczną imprezą artystyczną w Polsce i najpoważniejszą manifestacją tej dziedziny grafiki na świecie. Szerokiego rozgłosu przyczyniają Muzeum w dużej mierze liczne wystawy arcydzieł bursztynowych za granicą; w ostatnich latach były one eksponowane w czołowych muzeach Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, USA i Japonii.

Celem działalności kulturalnej Muzeum Zamkowego jest nie tylko organizowanie wystaw związanych z historią zamku i Krzyżaków, ale także organizacja rozmaitych koncertów, prezentacji, imprez i widowisk plenerowych wykorzystujących gotycką architekturę zamku. Ważnymi dla dziejów muzeum są lata 2010 (rocznica bitwy grunwaldzkiej) i 2011 (pięćdziesięciolecie muzeum), podczas których zorganizowano szereg dużych wystaw czasowych m.in. „Fundacje Artystyczne Państwa Zakonu Krzyżackiego” i „Crème de la crème. Najcenniejsze z cennych malborskiego muzeum”. Zamek jest dziś siedzibą żywego ośrodka muzealnego, ściągającego każdego roku ponad półmilionową rzeszę turystów z całego świata. Jest miejscem spotkań ludzi nauki i kultury, dziennikarzy i polityków, jest plenerem nowo powstających filmów i odbywających się często koncertów. Oddziałami Muzeum Zamkowego są: Zamek w Kwidzynie (od 1972) i Zamek w Sztumie (od 2018). W 2019 muzeum zwiedziło 805 201 osób. W 2011 muzeum zostało odznaczone Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, było też wielokrotnie nagradzane za działalność konserwatorską i wystawienniczą.

Ferie po Królewsku online

www.zamek.malbork.pl
https://www.facebook.com/Muzeum.Zamkowe.w.Malborku

Opłata: udział bezpłatny

Trasa Zielona – zwiedzanie terenów zielonych Muzeum Zamkowego w Malborku z audioprzewodnikiem w warunkach dostosowanych do obowiązujących przepisów sanitarnych. Trasa wiedzie przez część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę Św. Anny, tarasy Zamku Wysokiego wraz z ogrodem wielkich mistrzów oraz fosy i międzymurza. Trasa Zielona. Więcej informacji o Trasie Zielonej na stronie Muzeum: https://zamek.malbork.pl/warto-wiedziec/trasa-zielona-14

Filmy edukacyjne dostępne na kanale YouTube prowadzonym przez Muzeum Zamkowe w Malborku:

- 43 filmy dotyczące następujących zagadnień z okresu średniowiecza: życia codziennego, krucjat, etosu rycerza i literatury oraz okresu nowożytnego (uzbrojenie). Nowością będzie film edukacyjny dotyczący wystawy czasowej rzeźby średniowiecznej (wystawa „Bilde von Prage” prezentowana w dormitoriach Zamku Wysokiego obecnie niedostępna dla zwiedzających).

Na kanale YouTube udostępniono również grę edukacyjną i wykłady poświęcone tematyce Plebiscytu na Powiślu w 1920 r.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}